ویروس کرونا

شیوع ویروس کرونا از چین آغاز شد و مرکز بیماری شهر ووهان با تقریبا ۹ میلیون نفر جمعیت بوده است. اکنون بیماری در بیش از ۱۱۰ کشور گسترش پیدا کرده و گسترش آن در ایران و ایتالیا از سوی کارشناسان "بسیار جدی"‌ خوانده شده است.1

 تمامی  متخصصان دنیا بر این باورند که تاکنون با چنین ویروسی برخورد نکرده‌اند. بنابراین آینده این ویروس در دنیا مشخص نیست. شاید این ویروس همچون آنفلونزا فصلی و نیازمند تزریق واکسن باشد. ممکن است چند ماه دیگر همچون دیگر ویروس‌ها کنترل شود یا به شکل مزمن بروز کند. این‌ها فرضیات کرونا است که تاکنون درباره آن هیچ یک از مجامع علمی دنیا به نتیجه نرسیده‌اند.
  در این شرایط باید بتوان خود را در برابر ویروس کرونا مصون نگهداشت، چون هم‌اکنون دارو، واکسن و ... برای درمان در دسترس نیست و درباره آینده این...

(مشاهده کامل پاسخ)

افراد مسن و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند در مقابل ویروس کرونا آسیب پذیر هستند و به احتمال زیاد پس از ابتلا، عوارض و علائم بیماری را نشان می‌دهند. با این وجود، کودکان احتمال کمتری دارد که پس از ابتلا علائم بیماری را نشان دهند.

مرکز کنترل بیماری‌های واگیردار آمریکا برآورد کرده است ۴۰ درصد کسانی که به کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهند. دلیل اصلی شدت یافتن شیوع ویروس کرونا در جامعه هم به همین افراد که علائمی از خود نشان نمی‌دهند، باز... (مشاهده کامل پاسخ)


در مواقع شیوع بیماری‌های نوپدید از جمله بیماری کرونا احساس اضطراب، غم، استرس و ترس طبیعی است. تنظیم برنامه غذایی مناسب و منظم به مدیریت برخی از این استرس‌ها کمک می‌کند و باید در چنین شرایطی تعداد و زمان وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها تنظیم شود.

 تنظیم برنامه غذایی مناسب در دوران شیوع بیماری کرونامی‌تواند کمک به کنترل گرسنگی و تامین مواد مغذی کرده و از هدر رفتن غذا و مواد غذایی جلوگیری کند. بعضی از افراد که در قرنطینه طولانی مدت به سر می‌برند ممکن است استرس شدت غذا خوردن را افزایش دهد. علاوه بر...

(مشاهده کامل پاسخ)

بر اساس پژوهش‌های مقدماتی پلاسمای ۳ گروه بیماران به دلیل پادتن‌هایی که سیستم ایمنی آن‌ها برای مقابله با ویروس تولید کرده می‌تواند به دیگران کمک کند. که این ۳ گروه شامل افراد بالای ۳۵ سال، مردان و کسانی‌ هستند که نیاز به بستری پیدا کرده‌ بودند


 اگر پلاسما ۲۸ روز بعد از درمان کووید ۱۹ دریافت شود این امید وجود دارد که پلاسمای افراد درمان‌شده حاوی سطح بالایی از این پادتن خنثی‌کننده باشد که می‌تواند به بیمارانی که اکنون از این ویروس رنج می‌برند، کمک کند و سرعت درمان و شانس زنده‌ ماندن در آن‌ها را...

(مشاهده کامل پاسخ)

بله


هنگام مصرف دخانیاتی مانند سیگار و قلیان، تعداد زیادی ذرات معلق در هوا تولید می شود که ممکن است در صورت مبتلا بودن فرد مصرف کننده به کرونا، این ویروس در هوا منتشر و بیماری به اطرافیان منتقل... (مشاهده کامل پاسخ)


تهران حالا خطرناک ترین نقطه ایران است. در تهران،‌ احتمال مبتلا شدن به کرونا بسیار بالاست و هیچ‌کسی نمی‌‌تواند در آن ادعای مصونیت کند.

روزانه حدود ۶۰۰ بیمار بستری می شوند و نیمی از آمار مرگ و میر کشور مربوط به تهران است.


دورکار شدن نیمی از کارمندان استان تهران که خواسته علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از وزیربهداشت است، شاید بتواند اوضاع بغرنج بیماری در تهران را تا حدی بهبود دهد ولی از آنجا که فقط کارمندان دولتی در تهران رفت و آمد نمی‌‌کنند، اعمال این تصمیم نمی‌‌تواند تاثیر...

(مشاهده کامل پاسخ)

اگر کرونایی در خانه دارید جاروبرقی نکشید!


 تا حد ممکن نباید از جاروبرقی در منزل یک فرد مبتلا به ویروس #کرونا استفاده شود.

 کرونا روی سطوح مختلف مدت زمان متفاوتی زنده می ماند اما می‌خواهیم بفهمیم آیا با جارو کشیدن ممکن است کرونا بیشتر منتشر شود.

استفاده از جاروبرقی در منزل فرد بیمار ممکن است باعث انتشار گردوغبار آلوده به ویروس کرونا در هوا شود. همان‌طور که می‌دانیم ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف ممکن است از چند ساعت تا چند روز... (مشاهده کامل پاسخ)


   

یافته‌های جدید دانشمندان دانشگاه مونپلیه فرانسه از تاثیر بی‌‌نظیر کلم در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا خبر داد.

تاکنون راه‌های مختلفی برای درمان یا کاهش اثرات ناشی از ابتلا به ویروس کرونا از سوی متخصصان مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته است. در این میان تغذیه مناسب به عنوان یکی از کارآمدترین راهکار‌ها در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا بیان شده است.

 به تازگی در مطالعه‌ای جدید دانشمندان دریافتند کلم می‌تواند در مقابله با ویروس کرونا مفید باشد. این تحقیق توسط محققان دانشگاه دانشگاه مونپلیه...

(مشاهده کامل پاسخ)


دانشمندان دریافتند بهبودیافتگان پس از درمان، با آسیب‌های پایدار و خطرناکی مانند عوارض ناشی از سکته قلبی مواجه می‌شوند.

در این تحقیق مشخص شد ویروس تنفسی به سیستم قلبی و عروقی و همچنین سایر اعضای بدن از جمله کلیه‌ها و مغز نیز حمله می‌کند، اما آسیب‌ها به قلب کمی نگران کننده‌تر است.

 محققان دریافتند نیمی‌ از جان باختگان، میزان قابل توجهی از این ویروس را در قلب خود داشتند.  این تحقیق ثابت می‌کند که بهبود یافتگان باید تا مدت‌ها تحت نظارت متخصص قلب و عروق... (مشاهده کامل پاسخ)

از وسایل مشترک مانند تخته شنا، لوازم شنا، عینک شنا و ... استفاده نکنین.

با زخم باز به هیچ وجه شنا نکنین.

قبل از شنا حتما دوش بگیرین.

ولی در کل تا میتونین و تا کرونا به همین وضعه، استخر نرید... (مشاهده کامل پاسخ)

شواهدی مبنی بر این که این ویروس که منجر به کووید 19 میشه به‌واسطه‌ی فعالیت‌های تفریحی در آب قابل انتشاره، هنوز وجود نداره. اما طبق توصیه‌ی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، ضدعفونی کردن درست آب بسیار مهمه و ضدعفونی‌کننده‌هایی مانند کلر، اصلی‌ترین راه پیشگیری از انتشار آلودگی‌ها از جمله ویروس‌های موجود در آب... (مشاهده کامل پاسخ)


بر اساس شواهد بررسی شده، اولین و بهترین روش ضدعفونی کردن اشیای کاغذی، قرنطینه کردن آنها است. 

زمان قرنطینه مناسب برای محصولات کاغذی یا مقوایی ساده حداقل ۲۴ ساعت و برای کتاب‌های پوشیده از پلی استر یا سایر پلاستیک‌ها و همچنین مواد پلاستیکی مانند سی دی و دی وی دی، ۷۲ ساعت است.


 اگر واقعاً نگران این موضوع هستید، می‌توانید ۲۴ ساعت کتاب را در گوشه‌ای از خانه قرار داده و بعد به آن دست بزنید».

البته مطالعات نشان می‌دهند زمان ماندگاری ویروس کرونا روی اسکناس چهار روز است.

یکی دیگر از روش‌های ضدعفونی...

(مشاهده کامل پاسخ)

در صورتی که معاونت درمان وزارت بهداشت هزینه اثربخشی داروهای درمان کرونا را تایید کند این داروها تحت پوشش بیمه قرار خواهند... (مشاهده کامل پاسخ)


معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره تولید شربت کرونا در مازندران، گفت: تا زمانی که مطالعات این شربت کامل نشود و با نتایج علمی به اثبات نرسد، نمی‌توانم در این باره اظهارنظر کنم.


وی با اعلام اینکه مجوز اجرای این طرح توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران صادر شده است، افزود: با توجه به اینکه داور هنوز قابل عرضه به بازار نیست، درخواست کردیم که تنها به بیماران داده شود.

خود مجری طرح اعلام کرده براساس داده‌های ما قابل استناد نیست و باید روی نفرات بیشتری آزمایش... (مشاهده کامل پاسخ)


استفاده از ماسک برای کودکان زیر دو سال ممنوع است زیرا باعث اختلال در تنفس آنها می شود و بهترین راهکار برای محافظت خردسالان در برابر کرونا نگهداری آنها در خانه... (مشاهده کامل پاسخ)


_ با توجه به سن کودک برای او در مورد این کووید ۱۹ حرف بزنید.

_ متناسب با روحیه کودک از ماسک‌هایی که رنگارنگ هستند برای آن‌ها تهیه کنید. اگر خودتان ماسک می‌دوزید سعی کنید از رنگ‌هایی که فرزندتان دوست دارد یا از پارچه‌هایی که تصاویر شخصیت‌های کارتونی دارد استفاده کنید؛ چرا که ماسک‌های جراحی برای کودکان ممکن است ترسناک به نظر برسند همچنین می‌توانید ماسک‌ها را به شکل شخصیت‌های کارتونی بدوزید تا کودکان به استفاده از آن‌ها علاقه‌مند شوند. _ هنگامی که با کودک خود بازی می‌کنید، برای عروسک‌های آن‌ها...

(مشاهده کامل پاسخ)

ریه ی افراد مبتلا به ویروس کرونا بعد از بهبودی دچار اختلال می‌شود. بطوریکه با انجام فعالیت‌های سرعتی مانند پیاده‌روی سریع، دچار نفس تنگی می‌شوند. همچنین مشخص شده که ظرفیت ریه افراد بهبود یافته کمتر از زمان سلامتشان است. در بعضی از موارد شدید، تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد ریه مبتلایان عملکرد مفیدی دارد اما این همه ماجرا نیست. به نظر می‌رسد که بیماران بهبود یافته با انجام فعالیت‌هایی مانند شنا می‌توانند ظرفیت ریه خود را به حالت عادی برگردانند. البته هنوز بسیار زود است که در مورد اثرات بلند مدت ویروس...

(مشاهده کامل پاسخ)

کووید ۱۹ ناشی از عفونتی است که توسط ویروس جدید کرونا به نام SARS-CoV-۲ ایجاد می‌شود و آنفلوانزا ناشی از عفونتی است که توسط ویروس‌های آنفلوانزا ایجاد می‌شود.

برخی از علائم آنفلوانزا و کووید ۱۹ مشابه هستند و به همین علت تشخیص تفاوت آن‌ها صرفاً بر اساس علائم کار سختی است و برای تائید تشخیص به انجام آزمایش‌هایی نیاز است. آنفلوانزا و کووید۱۹ دارای ویژگی‌های مشترک زیادی هستند؛ اما یک سری تفاوت‌های مهم میان این دو بیماری وجود دارد.

هر چند هر روز بر اطلاعات ما درباره‌ کووید۱۹ افزوده می‌شود؛ اما هنوز...

(مشاهده کامل پاسخ)

 بیماران مبتلا به ایدز ترکیب سه داروی ضد ویروسی را مصرف می‌کنند و کمتر مبتلا می‌شوند. این بیماران تحت درمان هستند و نقص ایمنی ندارد چون داروی ضد ویروسی مصرف می‌کنند، اجازه ورود کرونا به بدن‌شان... (مشاهده کامل پاسخ)


۱_ باید آزمایشگاه مورد تایید وزارت بهداشت باشد.

انجام تست و نمونه‌گیری در منزل تنها از سوی مراکز خدمات پرستاری و درمان در منزل تایید شده از سوی وزارت بهداشت، مجاز است. به عبارت دیگر اگر فردی قادر به مراجعه به آزمایشگاه نباشد، مراکز خدمات پرستاری با آزمایشگاه طرف قرارداد خود تماس می‌گیرند و کارشناس آزمایشگاه همراه با تجهیزات برای اخذ نمونه به منزل بیمار مراجعه کرده و نمونه اخذ شده را در محیط نگهدارنده استاندارد به آزمایشگاه منتقل می‌کند.


۲_دریافت هزینه آزمایشگاه به روش‌های غیرمعمول تخلف محسوب...

(مشاهده کامل پاسخ)

بطور کلی استفاده از یک رژیم غذایی متنوع و متعادل و سالم توصیه میشه که از همه گروه‌های غذایی در آن وجود داشته باشه:

- مصرف میوه ها و سبزی ها و همه انواع و زیرگروه‌های آنها

- استفاده از هر ۵ گروه غذایی شامل غلات با تاکید بر غلات سبوسدار، میوه ها، سبزیجات، گوشتها با تاکید بر گوشت سفید و حبوبات و لبنیات

- رعایت تنوع غذایی

- عدم حذف وعده های غذایی

- استفاده از وعده غذایی روزانه صبحانه

- رعایت نظم وعده های غذایی و میان وعده ها... (مشاهده کامل پاسخ)


توصیه های کرونایی برای مراجعه به مراکز درمانی 


-افراد بهتر است در مواقع غیر ضروری به مراکز درمانی مراجعه نکنند؛ زیرا این مکان ها بیشتر از هر جای دیگری آلوده هستند.

-تمام افراد تا جایی که امکان دارد با پزشک به صورت تلفنی ارتباط برقرار کنند و مشکلات خود را بازگو کنند.

-افراد باید اطلاعات کافی درباره مراکز غیرکرونایی پیدا کرده  و به آنجا برای رفع مشکلات خود مراجعه کنند.

-همه ما می دانیم که بهترین و موثرین راه برای پیشگیری از ویروس کرونا ماسک زدن است، لازم است افراد هنگام مراجعه به مراکز درمانی از...

(مشاهده کامل پاسخ)نکات زیر کمک می‌کنند با احساس خستگی خود بهتر کنار بیایید:

- برای یک روز یا حداقل چند ساعت، از تمام نگرانی‌ها و دل‌شوره‌هایتان یک قدم عقب بکشید و موقعیت و رفتار‌های خود را دوباره ارزیابی کنید.

- یک روتین جدید برای خود تعیین کنید. تغییر کردن سخت است؛ اما شما باید بپذیرید که برگشتن به روتین معمول گذشته امکان‌پذیر نیست. 

- سراغ منابع خبری دیگر نروید. این کار به شما کمک می‌کند بدون احساس آشفتگی، در جریان درست اطلاعات نیز قرار بگیرید.

- به سلامت روانتان اهمیت بدهید و آن را جدی بگیرید. نسبت به هرگونه...

(مشاهده کامل پاسخ)

خیر جوانان بیشتر فوت نمی‌کنند و این بیماری در جوانان کشنده‌تر نشده است. برای نتیجه‌گیری در این باره باید به آمار معتبر مراجعه کرد، جوانان جمعیت بیشتری نسبت به سالمندان و کودکان دارند و همین باعث شده است میزان ابتلا و بیماری در این گروه بیشتر به چشم بیاید. بیماری کوویدـ۱۹ در ایران با آنچه در دنیا اتفاق می‌افتد متفاوت نیست یعنی بالای هفتاد تا هشتاد سال گروه آسیب‌پذیرتری هستند و بعد با کاهش سن، میزان خطری که متوجه افراد است کمتر می‌شود. با این همه بیماری در هر گروه سنی می‌تواند به حالت شدید...

(مشاهده کامل پاسخ)

شاید تهاجم ویروسی سلول‌های پشتیبان که در حفره بینی قرار دارند، به کاهش بویایی بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ منجر می شود، سلول‌های تنفسی طی دوره عفونت کروناویروس، مانند منابع ویروس عمل می‌کنند. یافته‌های پژوهش ها نشان می‌دهند که سلول‌های غیرعصبی مغز و بینی، به بیان ژن‌هایی می‌پردازند که نقش مهمی در ورود کروناویروس بر عهده دارند اما نورون‌ها این کار را انجام نمی‌دهند؛ در نتیجه امکان دارد که سلول‌های غیرعصبی، اهداف نخست آسیب‌های ناشی از ویروس باشند و به از دست رفتن بویایی یا "آنوسمی"(Anosmia) منجر...

(مشاهده کامل پاسخ)

اگر این ویروس منجر به نارسایی ارگان‌های اصلی بدن نظیر کبد و کلیه و یا نارسایی تنفسی شود می‌تواند خطر مرگ را برای بیمار به همراه داشته باشد. این ویروس ممکن است در بعضی موارد منجر به افزایش آنزیم‌های کبدی شود و در موارد شدید نارسانی ارگان‌های مختلف بدن را به همراه داشته باشد. این بیماری بیشتر در افرادی که اضافه وزن و بیماری زمینه‌ای دارند، رخ می‌دهد، برای مثال کسانی تروییدشان کم کار است و یا به طور اولیه دچار چربی خون بالا و یا مرض قند هستند، بیشتر دچار کبد چرب... (مشاهده کامل پاسخ)


در حال حاضر بهترین روش موجود برای تست کرونا، PCR تست مخاطی است که البته این تست هم به طور قطعی ویروس را نشان نمی‌دهد و بسته به اینکه در چه دوره‌ای از بیماری از فرد تست گرفته می‌شود، درصد خطای متفاوتی دارد. به طور مثال تا چند روز قبل از بروز علائم یا در روزهای اول بیماری، جواب این تست احتمالا منفی خواهد بود و این درصد خطا با بروز بیشتر علائم کمتر می‌شود. در شروع بروز بیماری تا ۴۰ درصد احتمال خطا وجود دارد و بهترین زمان برای تست PCR چند روز پس از بروز کامل علائم است اما حتی در این حالت هم ۲۰...

(مشاهده کامل پاسخ)

از دست دادن شغل، طلاق، عزلت و گوشه نشینی، از دست دادن فرصت های تحصیلی، موقعیت های اجتماعی از دست رفته، خلا عاطفی و ضرر به سلامت... (مشاهده کامل پاسخ)


برای انجام این کار از پادتن‌ها یا همان آنتی‌بادی‌های افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده‌اند و اکنون بهبود یافته‌اند، استفاده می‌شود. بدن فرد مبتلا به کرونا هیچگونه آنتی‌بادی برای مبارزه با این ویروس ندارد و سیستم ایمنی بدن وی بسیار ضعیف است. به همین خاطر باید از پلاسمای خون افراد بهبود یافته استفاده کنند. پروتئین‌های موجود در این پادتن‌ها به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند تا بتوانند با ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زا مقابله کنند. درباره ویروس کرونا نیز همین اتفاق می‌افتد. پلاسمای تزریق شده به بیمار...

(مشاهده کامل پاسخ)

اگر فردی به طور کم و بیش ثابت یا با الگویی تکرار شونده به حالت و اختلالاتی همچون خشکی و زبری پوست، شکنندگی ناخن، بیخوابی یا بدخوابی، اسپاسم و چنگە عضلات کتف و ساق، بواسیر، شقاق مقعد و خشکی مخاطات دچار باشد، مصرف برخی مواد غذایی برای وی بسیار گزندآورتر خواهد بود و دستور طبی در طب ایرانی این است که چنین افرادی در اندازه مصرف و تکرار مصرف برخی مواد خوراکی بسیار احتیاط کنند. این موادغذایی که پرهیز از مصرف آنها توصیه می‌شود، شامل:

  _ سرکه، آبغوره، آبلیمو، ترشی‌های خانگی یا بازاری 

_ پنیر شور،...

(مشاهده کامل پاسخ)

روزی ۲ تا ۴ استکان چای سیاه غیرعطری همراه با هل، گل محمدی، قدری زعفران و دارچین مصرف... (مشاهده کامل پاسخ)


خیر سازمان بهداست جهانی با قطعیت اعلام کرده که پشه‌ها نمی‌توانند ویروس را انتقال دهند. به گفته محققان، برای انتقال ویروس از طریق پشه و نیش آن، ویروس باید بتواند در پشه تکثیر یابد. مگس‌ها و پشه‌ها ظاهراً در برابر بیماری کشنده ویروس کرونا که جان افراد بسیار زیادی را در سراسر جهان به خطر انداخته، مصون... (مشاهده کامل پاسخ)


بله چون ماسک هایی که چند بار استفاده شوند، عامل انتقال بیماری هستند. البته ماسک های پارچه ای قابلیت استفاده چندباره دارندو باید بعد از هر بار استفاده شست وشو و ضد عفونی... (مشاهده کامل پاسخ)


در حدود 20 درصد از بیماران دچار درگیری ریوی شدید می شوند علائم بصورت تنگی نفس، گاهی سرفه و کاهش سطح اکسیژن خون خودش را نشان میدهد و از طرفی نیز درصد کمی وارد فازهای شدیدتر بیماری شده که نیاز به دستگاه ونتیلاتور دارند.درگیری ریوی از روز ششم و هفتم از ابتدای شروع علائم آغاز می شود و تا روز دهم و یازدهم دچار درگیری ریوی است که بیماران مبتلا پس از تشخیص ابتلا اقدام به اندازه گیری سطح اکسیژن خود کنند و اگر زیر 93 درصد سطح اکسیژن بود باید بستری شود. کرونا با مکانیزم های مختلف سبب کاهش سطح اکسیژن...

(مشاهده کامل پاسخ)

تخت خواب شما مخصوصاً بالش و ملحفه بیشترین احتمال حمل بالاترین اجزای ویروس کووید 19 را دارند.شاید احساس کنید که حالتان 100% خوب است اما تحقیقات نشان می دهد که بیش از 45 درصد کل افراد مبتلا به کووید 19 بدون علائم هستند. به این معنی که شما ویروس را در درون بدن خود دارید اما علائمی از خود نشان نمی دهید. متخصصان پیشنهاد می کنند که یک بار در هفته ملحفه های تخت را بشویید و رو بالشی را 2 الی 3 بار در هفته عوض... (مشاهده کامل پاسخ)


تست pcr از ناحیه حلق و بینی گرفته می‌شود در حالی که تست سرولوژی نمونه‌گیری از خون است که هیچ ارزش تشخیصی برای بیماری ندارد و نه سازمان بهداشت جهانی و نه حتی در کل دنیا نمی‌توانند بگویند بیمار کرونایی را با این تست تشخیص داده‌اند. تست سرولوژی که در سطح کشور و حتی در سطح دنیا انجام می‌شود igg خون را اندازه می‌گیرد و در صورتی که igg مثبت شود به ما نشان می‌دهد مواجهه قبلی با بیماری وجود داشته یا... (مشاهده کامل پاسخ)


بله. زمانی که اضطراب دارید، ترشح هورمون های استرس در بدن ممکن است موجب مشکلات مرتبط با گلو شود. زمانی که اضطراب دارید، این امکان وجود دارد که با احساس درد در گلوی خود مواجه شوید. شما ممکن است احساس سفتی، یک توده در گلو یا دشواری در بلع را تجربه کنید. در شرایطی که ممکن است اضطراب را یک مشکل سلامت عاطفی یا روانی در نظر بگیریم، اما این شرایط می تواند به روش های مختلف بر بدن انسان تاثیرگذار باشد. گلودرد تنها یکی از علائم جسمی اضطراب... (مشاهده کامل پاسخ)


فضاهای موجود در خانه از جمله همه دستگیره‌ها، سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه باید با وایتکس رقیق شده همراه با آب، ضدعفونی شود. علاوه بر این فردی هم که قرار است آشپزی کند می‌بایست پروتکل‌های بهداشتی از جمله پوشیدن دستکش و ماسک را رعایت کند. همچنین شست وشوی دست‌ها با آب و صابون بعد از دور انداختن ماسک و دستکش نیز نباید فراموش شود. بعد از اینکه افراد مبتلا بهبود یافتند، نیازی به شستشوی زیاد از حد خانه با مواد ضدعفونی وجود ندارد بلکه در حد نرمال به روال سابق، وسایل را ضدعفونی باید... (مشاهده کامل پاسخ)


همه افرادی که تست PCR آنها مثبت می‌شود، نیازی به دادن اسکن ریه ندارند اما افرادی که در آنها علایم ریوی از جمله تنگی نفس وجود دارد، باید اسکن ریه هم... (مشاهده کامل پاسخ)


از روزی که اولین علامت در فرد از جمله تب، بدن درد و سایر علایم بروز می‌کند، باید قرنطینه شروع شود و ایام قرنطینه به مدت 14 روز طول می‌کشد. از موقعی که ویروس کرونا در حلق فرد مبتلا تراوش می‌کند و علایم در بیمار ظاهر می‌شود، دو هفته طول می‌کشد تا ویروس از بین برود. همچنین بعد از دو هفته فرد باید تست خون بدهد تا از سلامت خود مطمئن... (مشاهده کامل پاسخ)

خارش

خارش پوست یکی از جدیدترین علائم ابتلا به ویروس کرونا است. تحقیقات اخیر ثابت کرده اگر فردی خارش مداوم را در بدن خود احساس کرد باید به سرعت تست کرونا بدهد. خارش پوست تا دیروز یکی از علائم پنهان کرونا شمرده می شد اما در حال حاضر خطری جدی محسوب می... (مشاهده کامل پاسخ)

 

وجود اینکه تاکنون مدرکی از انتقال کرونا از طریق غذا نبوده است، نمی‌توان احتمال آن را صفر در نظر گرفت. وقتی فرد مبتلا به کرونا روی غذا عطسه یا سرفه کند، ذرات ریز خارج‌ شده از دهانش تا مدتی در غذا باقی می‌ماند. اما امکان تکثیر ویروس بر سطح غذا و آب وجود ندارد. بهتر است در این مواقع غذا را مجددا گرم کرده و حتما غذا را از ظروف بسته بندی به ظرف جدید منتقل... (مشاهده کامل پاسخ)


بیشترین بیماران کرونا در بخش آی سی یو، افراد دیابتی و درگیر فشار خون، بیماران ام اس و افراد چاق ... (مشاهده کامل پاسخ)


تست‌های سرولوژیک تست‌هایی هستند که در خون به دنبال آنتی‌بادی می‌گردند. این تست‌ها می‌توانند شامل چندین روش آزمایشگاهی باشند. انواع مختلفی از تست‌های آنتی‌بادی برای تشخیص بیماری‌های مختلف استفاده می‌شوند.  تست آنتی‌بادی یا سرولوژی، آزمایش خونی است که به دنبال نشانه‌هایی از عفونت قبلی کووید-19 می‌گردد. این تست، آنتی‌بادی‌ها، پروتئین‌هایی در خون که با عفونت مبارزه می‌کنند، را شناسایی می‌کند. تست آنتی‌بادی آینده‌ی بسیار خوبی دارد زیرا به ما در درک فراگیری کووید-19 در جوامعمان کمک... (مشاهده کامل پاسخ)


فاصله اجتماعی را رعایت کنید بهترین کار این است که در آسانسور رو به دیوار بایستید چون در این وضعیت کمتر در معرض ریزقطرات افراد دیگر که در مجاورت شما هستند قرار می‌گیرید. از خیر آسانسورهای شلوغ بگذرید، ماسک بزنید، دگمه‌های آسانسور را با دست لمس نکنید، صحبت نکنید، بهتر است در این روزهای همه‌گیری از خیر آسانسور... (مشاهده کامل پاسخ)


 بازبینی نتایج مطالعات انجام شده در مورد ماده معدنی «روی» حاکی از آن است که این ماده می تواند از طریق مصونیت ضد ویروسی و مهار التهاب در برابر بیماری کووید-۱۹ تاثیر حفاظتی برای بدن داشته باشد.


در واقع، این ماده معدنی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، برای سیستم ایمنی بدن، بهبود زخم‌ها و سنتز پروتئین مهم است. همچنین به حفظ حس چشایی و بویایی شما کمک می‌کند


هنگامی که دچار کمبود روی هستید، سیستم دفاعی بدن باید بهای آن را بپردازد و در نتیجه شما مستعد ابتلا به بیماری خواهید شد.
روی در خوراکی های زیر به...

(مشاهده کامل پاسخ)

دو نوع. یکی از آن‌ها مربوط به آزمایش خون میشه. پادزهری که بر علیه ویروس ساخته میشه را در آزمایش خون چک می‌کنن. در آزمایش بینی هم ویروس چک میشه و در آزمایش خون نیز میزان آنتی بادی و پادزهر‌هایی که بدن در مقابله با ویروس میسازه چک... (مشاهده کامل پاسخ)

ویروس کرونا میتونه تا چهار روز بر روی سطوح فولادی ضدزنگ و پلاستیکی باقی بمونه.


(مشاهده کامل پاسخ)

دکتر علیرضا رئیسی درباره اظهارات رئیس جمهور مبنی بر ابتلای 25 میلیون نفر به کرونا تشریح کرد: ما دو نوع تست داریم، تستی که در دنیا شناخته شده و مورد تایید است و آمار سازمان جهانی بهداشت بر آن اساس است، تست مولکولی یا پی‌سی‌آر است و الان در کل دنیا 14.5 میلیون مبتلا به کرونا وجود دارد و این‌گونه نیست که بگوییم فقط در یک کشور 25 میلیون مبتلا وجود دارد؛ مبنای اعلام این 25 میلیون نفر، تست دیگری به نام تست‌های سرولوژیک است که یک تخمین است و عددی که باید بر روی آن حساس باشیم، آمار حاصل از تست...

(مشاهده کامل پاسخ)

فرد مبتلا به کرونا باید در اتاقی که تهویه مناسب دارد استراحت کند و به طور مرتب با باز و بسته کردن پنجره مانع تجمع ویروس در اتاق آلوده شود.

فردی که از بیمار مراقبت می‌کند باید حتما از ماسک استفاده کند تا خود به ویروس کرونا مبتلا نشود، همچنین قبل و بعد از تماس با فرد بیمار دست هایش را با آب و صابون  بشوید.

از آن جایی که ویروس کرونا قدرت شیوع زیادی دارد، بسیاری از افرادی که به آن مبتلا می‌شوند، باید به مدت ۱۴ روز در خانه بمانند و از تردد در اماکن شلوغ بپرهیزند تا به این روش مانع انتقال ویروس...

(مشاهده کامل پاسخ)مادران  شیرده مشکوک و یا مبتلا به کرونا باید همانند سایر افراد از ماسک استفاده کنند.

مادران شیرده همواره باید موراد بهداشتی را رعایت کنند تا کودکان نیز به این بیماری دچار نشوند.


 مادران شیرده قبل از انجام شیردهی باید دست‌های خود را به طور مکرر با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه  شست و شو دهند و هنگام تماس با شیرخوار از ماسک پزشکی (جراحی) استفاده کنند و هنگام مرطوب شدن ماسک بلافاصله آن را تعویض کرده و معدوم سازند.

در صورت بروز عطسه یا سرفه، صورت خود را از مقابل کودک دور نگه دارند و سعی کنند سطوحی را...

(مشاهده کامل پاسخ)

هنوز شواهد کافی درباره‌ی ابتلا به کووید۱۹ و تأثیر آن بر ناباروری در دست نیست. گزارش‌های ابتدایی حاکی از آن است‌که به دلیل حضور ویروس در بدن و ایجاد عفونت ویروسی (به‌خصوص برای این ویروس خاص که تمام ارگان‌هایی که دارای گیرنده‌ی ACE۲ هستند را درگیر می‌کند) ممکن است مدتی اختلال باروری ایجاد کند. اینکه این اختلال تا چه حد باعث ناباروری می‌شود و آیا تأثیر آن بلند مدت است یا خیر هنوز نیاز به بررسی بیشتری... (مشاهده کامل پاسخ)


از ماسک مناسب استفاده کنید ماسک‌های پارچه‌ای و نخی کمتر از بقیه ماسک‌ها باعث تحریک پوست می‌شوند، ماسک باید به درستی و محکم روی دهان و بینی شما را بپوشاند؛ فشار بیش از حد باعث تحریک بیشتر پوست می شود، ماسک پارچه‌ای خود را هر روز بشویید و بهتر است بعد از چند ساعت ماسک خود را با ماسک تمیز دیگری تعویض کنید.،  از ماسک‌های خانگی برای تمیز کردن پوست مانند سرکه سیب و روغن نارگیل استفاده کنید که پوست را از خارش و خشکی حفظ و در برابر باکتری‌ها محافظت کند. از آرایش کردن زیر ماسک خودداری کنید،...

(مشاهده کامل پاسخ)

کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود، ماسک بزنید !  احتمال انتقال ویروس کووید-۱۹ از طریق هوا


در اوایل شیوع این بیماری نوظهور، نتایج تحقیقات بر انتشار ویروس توسط قطرات آب به صورت معلق در هوا استوار بود، اما اخیرا عقیده بالغ بر ۲۰۰ نفر از دانشمندان نشان از امکان انتقال بیماری توسط ذرات هوا دارد.


طبق نظریه اول، امکان سرایت توسط ذرات محبوس در قطرات آب پس از خروج از دهان بیمار به دنبال سرفه یا عطسه، بیش از فاصله دو متری به حداقل می‌رسید و به علت داشتن وزن، فرود می‌آمد.

+ اما فرضیه جدید انتقال ویروس از...

(مشاهده کامل پاسخ)

کرونا ویروس یک ویروس چند سیستمی است یعنی می‌تواند همزمان بخش‌های مختلف بدن را درگیر خود کند.

در موارد مشاهده شده در بیماران می‌توان موارد زیر را نام برد:

آمبولی و افزایش لخته خون در رگ‌ها

عوارض قلبی وعروقی

آسیب کلیه‌ها

علائم دستگاه گوارش

آسیب کبدی

قند خون بالا و کتوز (حالت متابولیکی که بدن در آن به جای گلوکز از چربی انرژی تولید می‌کند و کتون تولید می‌کند)

تاثیر بر سیستم اعصاب

تاثیر بر چشم‌ها و بینایی

عوارض... (مشاهده کامل پاسخ)

ویروس کرونا؛ تشخیص کووید ۱۹ از طریق صدای افراد


تیمی از دانشگاه کمبریج انگلیس نرم‌افزاری را طراحی کرده‌اند که با ضبط صدای افراد، می‌تواند در تشخیص زودهنگام کووید۱۹ موثر باشد.


تعدادی از محققان دانشگاه کمبریج انگلیس موفق به طراحی نرم‌افزاری شده‌اند که می‌تواند از طریق صدای افراد، ابتلای آن‌ها به ویروس کرونا را تشخیص دهد.

رهبر این تیم در خصوص این نرم افزار بیان کرد: یکی از رایج‌ترین مواردی که در مورد مبتلایان به ویروس کرونا متوجه آن شدیم، نحوه تنگی نفس آن‌ها هنگام صحبت و همچنین سرفه خشک و فواصل...

(مشاهده کامل پاسخ)

مصرف داروی رمدسیویر در زمان شدت کرونا تاثیر ندارد.

 رمدسیویر در فاز اول به عنوان داروی ضد ویروس می‌توان برای کسانی که ریز فاکتور بالایی دارند استفاده کرد، وقتی بیماری بدحال می‌شود یعنی دچار التهاب ریه شده است و دیگر نباید به دنبال دارویی ضد ویروسی... (مشاهده کامل پاسخ)


محلول آب و وایتکس می تواند سطوح را ضدعفونی کند، برای ساخت این محلول شما باید به اندازه چهار لیوان آب بجوشانید، پس از خنک شدن آب دو تا سه قاشق غذاخوری وایتکس به آب اضافه کرده، محلول را خوب هم بزنید و در بطری اسپری دار بریزید. 

برای ضدعفونی کردن دست ها هم 2سوم الکل 70 درصد اتانول را به یک سوم ژل آلوئه ورا مخلوط کنید و مایع حاصل را درون یک بطری بریزید. از آنجا که این محلول غلیظ تر است و سخت تر اسپری می شود سعی کنید برای حمل آن از بطری های کوچک معمولی استفاده... (مشاهده کامل پاسخ)


 برای مبتلایان بدون علامت بین سه تا هفت روز قرنطینه کافی است و بعد می توانند با ماسک بیرون آیند. معمولا گفته می شود مدت قرنطینه مبتلایان بدون علامت می تواند کمتر باشد و حداکثر بعد از ۱۰ روز می توانند از قرنطینه خارج شوند، اما افرادی که علائم دارند حداقل باید تا ۱۴ روز قرنطینه... (مشاهده کامل پاسخ)


سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که ترکمنستان همچنان عاری از «کرونا» است.

(مشاهده کامل پاسخ)


مرهم زنجبیل و عسل می‌تواند با میکروب‌ها و ویروس‌هایی که در حال انتشار هستند مبارزه کند. زنجبیل ریشه‌ای است که در کاهش علائم گلودرد مؤثر است و عسل نیز عاملی نرم‌کننده و ضدالتهاب است که می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کند. این ترکیب منحصربه‌فرد مانند یک اکسپکتورانت عمل کرده و سینوس‌ها را باز می‌کند تا از ترشحات و موکوس رها شوید و عوامل تحریک‌کننده را که می‌توانند سبب خارش و تحریک گلو باشند پاکسازی می‌کند. 

چیزهایی که نیاز دارید:

. زنجبیل (پودر شده)

. عسل خام

. روغن زیتون

. آرد

. دستمال کاغذی...

(مشاهده کامل پاسخ)

یک مطالعه اخیر سلول‌های بنیادی نشان داده است که ویروس کرونای جدید، می‌تواند سلول‌های قلب را از طریق همان گیرنده موجود در ریه‌ها آلوده کند و باعث بروز عوارض قلبی مرتبط با بیماری کرونا باشد.


در ابتدا کارشناسان تصور می‌کردند که کووید ۱۹ یک بیماری تنفسی است و علائمی از جمله سرفه، تنگی نفس و ذات الریه است. با این حال، شواهد جدید در مورد کرونا نشان می‌دهد که این بیماری می‌تواند باعث حملات عصبی و قلبی شود.


پزشکان تغییراتی در سیستم گردش خون در افراد مبتلا به کرونا گزارش کرده اند که بعضی اوقات منجر به...

(مشاهده کامل پاسخ)

بله. به گفته متخصصین، سه تا پنج دقیقه صحبت کردن معمولی به اندازه یک عطسه، ویروس رو در محیط پخش می... (مشاهده کامل پاسخ)

افرادی با وجود بیماری زمینه‌ای شامل: قلبی- عروقی، ریوی، دیابت، بیماری کبدی مزمن، بیماری کلیوی مزمن، سابقه سرطان.

افرادی با وجود هرگونه نقص ایمنی (مادرزادی یا اکتسابی) از قبیل: نقص‌های ایمنی مادرزادی، استفاده از دارو‌های سرکوب کننده ایمنی، استفاده از کورتون طولانی مدت.

مادران باردار و شیرده که دارای کودک زیر سه سال باشن.

زنان سرپرست خانوار و یا دارای فرزند یا همسر معلول.

افراد دارای علائم تنفسی با شک به بیماری ویروسی تنفسی فوقانی.

افراد بدون علامت که دارای سابقه تماس نزدیک با بیمار کووید...

(مشاهده کامل پاسخ)

تا کنون ثابت شده است که کرونا علاوه بر ریه ها بر فلب، کلیه، کبد، دستگاه گوارش و گردش خون نیز تاًیر می... (مشاهده کامل پاسخ)


کرونا به تازگی با علائم متفاوت خود را نشان می دهد به طور مثال کادر درمان در این روزها از گستردگی علائم گوارش، سردرد و ... صحبت می کنند.


متاسفانه درحال حاضر گزارش‌هایی از درگیر شدن کلیه افراد توسط ویروس کرونا منتشر شده است و نیمی از بیماران نیازمند عمل دیالیز هستند؛ زیرا این بیماری املاح معدنی را از بدن خارج کرده و بدن را از وجود مواد معدنی تهی می کند.


والدین باید توجه داشته باشند بدن کودکان به دلیل حساسیت بالا بیشتر مستعد ابتلا به کرونا از طریق کلیه ها است، لذا از کودکان محافظت کرده و آنها را...

(مشاهده کامل پاسخ)

بله ، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد نوعی خاص از بثورات پوستی ممکن است تنها علامتی باشد که برخی از افراد مبتلا به کووید-۱۹ آن را تجربه می‌کنند.


 التهابات و بثورات کلیِ بدن گرفته تا برآمدگی‌های کوچک روی انگشتان دست و پا دیده شده... (مشاهده کامل پاسخ)
ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونایی قطعی شد !


معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان: متأسفانه بسیاری از کردستانی‌ها برای بار دوم نیز به این بیماری مبتلا... (مشاهده کامل پاسخ)

 در حال حاضر بهترین روش موجود برای تست کرونا، PCR تست مخاطی است که البته این تست هم به طور قطعی ویروس را نشان نمی‌دهد و بسته به اینکه در چه دوره‌ای از بیماری از فرد تست گرفته می‌شود، درصد خطای متفاوتی دارد.
در شروع بروز بیماری تا ۴۰ درصد احتمال خطا وجود دارد و بهترین زمان برای تست PCR چند روز پس از بروز کامل علائم است اما حتی در این حالت هم ۲۰ تا ۳۰ درصد ممکن است تست خطای کاذب داشته باشد، یعنی فرد مبتلا باشد اما آزمایش نتیجه را منفی نشان... (مشاهده کامل پاسخ)


در جهش ها، سرایت ویروس کرونا بیشتر شد !


معاون بهداشت وزیر بهداشت: ویروس کرونا دچار جهش شده است.با این جهش میزان سرایت بیماری کرونا بیشتر شده است اما جهش ویروس روی مرگ و میر بیماری تأثیری نداشته است


قبلاً هر فرد مبتلا به کرونا می‌‌توانست ۳ نفر را درگیر کند اما الان می‌‌تواند ۸ تا ۱۰ نفر را آلوده... (مشاهده کامل پاسخ)


 نظرات متفاوتی در این زمینه اعلام می‌شود مثلا CBC آمریکا نظرات خود را دارد اما با گذشت ۱۰ تا ۱۴ روز پس از بروز بیماری فرد می‌تواند بدون انجام آزمایش مجدد در محل کار خود حاضر شود، آن هم به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از... (مشاهده کامل پاسخ)


  کسانی که آسیب پذیر هستند یا در بیمارستان‌ها بستری هستند در اولویت اول انجام آزمایش قرار دارند. اولویت دوم گروه‌های پزشکی هستند که در ارتباط با افراد بیماری قرار دارند و در کشور ما پزشکان خط مقدم در اولیت گروه های پزشکی برای تست محسوب می شوند و گروه سوم گروهی هستند که اولین فرد در یک خانه، پادگان یا سایر جاهایی حضور داشتند که افراد زیادی در تعامل با آنها بودند.  

 اگر نفر اول با آزمایش مثبت شناسایی شد تمام افراد علامت‌داری که با او در ارتباط بودند باید بدون انجام آزمایش وارد فاز ایزولاسیون...

(مشاهده کامل پاسخ)

غذا و مواد غذایی راه عمده‌ای برای انتقال بیماری نیست بلکه راه عمده، دست‌های آلوده، عطسه و سرفه، صحبت کردن و نزدن ماسک است. بنابراین اگر مواد غذایی خریدید می‌توانید آن را ۶ تا ۱۲ ساعت کنار بگذارید تا ویروس، خود به خود از بین... (مشاهده کامل پاسخ)


سه الی پنج دقیقه صحبت کردن معمولی به اندازه یک عطسه، ویروس را در محیط پخش می کند، از این رو باید تغییر رفتار دهیم تا به نقطه مناسب برسیم


و مهمترین اقدامی که ما می توانیم انجام دهیم استفاده از ماسک... (مشاهده کامل پاسخ)


احتمال انتقال هوا برد کرونا در محیط‌های بسته !


در حال حاضر بر انتقال هوابرد ویروس بیشتر تاکید می‌شود؛ چراکه در مشاهداتمان می‌بینیم خانواده‌هایی هستند که شاید دو یا سه ماه باشد از منزل خارج نشده باشند، اما به کرونا مبتلا شدند که متوجه می‌شویم از راه انتقال هوابرد به ویروس آلوده... (مشاهده کامل پاسخ)


افراد بستری در منزل باید رژیم غذایی حاوی میوه، سبزی، نان و غلات سبوس‌دار، حبوبات و همچنین ماهی و مرغ استفاده کنند. مصرف، آب‌میوه‌های تازه و طبیعی مانند آب پرتقال، آب سیب، آب هندوانه و آب سبزی‌های تازه مثل آب کرفس، آب هویج، آب گوجه‌فرنگی، چای کمرنگ، آب‌گوشت یا آب مرغ به میزان حداقل هشت لیوان در روز توصیه می‌شود. مصرف انواع سوپ داغ مانند سوپ سبزی‌ها، سوپ جو، سوپ بلغور، جو دو سر و آش‌های سبک مانند آش برنج، آش جو، آش سبزی‌ها. زرده تخم‌مرغ، گوشت قرمز، مرغ، ماهی، جگر، میوه‌ها و سبزی‌های زرد و...

(مشاهده کامل پاسخ)

 بله به دلیل آلوده بودن ترشحات فرد مبتلا به ویروس کووید-۱۹، بهتر است زمانی که تست PCR فردی مثبت شد یا شک داشت که ممکن است ناقل باشد، از سرویس بهداشتی جداگانه استفاده کند. بهتر است از سرویس فرنگی استفاد شود، چراکه این امکان وجود دارد قبل از کشیدن سیفون با بستن در آن از پخش هوای آلوده به فضای توالت جلوگیری... (مشاهده کامل پاسخ)


ماسک را در ظروفی که محلول ضدعفونی‌کننده و آب گرم در آن ریخته شده است قرار دهید، سپس آن را با دست بشویید یا در ماشین لباسشویی قرار دهید. پس از شست‌وشو، ماسک را در یک محیط مناسب خشک کنید و آن را در جای تمیز نگهداری کنید.

 ماسک خود را در محلول حاوی یک قاشق چایخوری محلول سفیدکننده و چهار پیمانه آب به مدت ۵ دقیقه قرار دهید و سپس آن را آبکشی کنید.

ماسک را به مدت ۵ دقیقه با دمای ۷۰ درجه اتو کنید. 

ماسک را به مدت پنج دقیقه در آب بجوشانید و سپس آن را در محل مناسب قرار دهید تا خشک... (مشاهده کامل پاسخ)متخصصان بهداشت عمومی توصیه کرده‌اند برای جلوگیری از ابتلا به کروناویروس باید ماسک زد.


اما در اینترنت این شایعه مطرح شده که ماسک مانع از خون رسانی به مغز شده و ضمن تولید دی اکسید کربن پشت ماسک، مانع از رسیدن اکسیژن به مغز می‌شود.


 لازم به ذکر است جراحان ساعتها ماسک زده و جراحی می‌کنند؛ بدون اینکه به مغزشان آسیبی... (مشاهده کامل پاسخ)


تست‌های سرولوژیک و تشخیص میزان شیوع کرونا،  راهیست  برای آنکه بفهمیم قبلا کرونا... (مشاهده کامل پاسخ)


 در حال حاضر برای تشخیص ویروس دو روش مورد استفاده قرار می‌گیرد.


 آزمایش از مجاری تنفسی فوقانی (سواب بینی حلقی و دهانی-حلقی) و در صورت امکان دستگاه تنفسی تحتانی (خلط، آسپیراسیون تراشه یا ...) انجام می‌گیرد. در این موارد ژنوم ویروس با واکنش زنجیره‌ای پلیمراز تکثیر و تشخیص داده می‌شود.

 بررسی ضایعات ریوی به روش CT scan روش دیگر تشخیص کروناست، در بیمارانی که آزمایش منفی RT- PCR بر روی سواب‌های دهانی-حلقی منفی است، سی تی اسکن با نشانگر پنومونی ویروسی نیز می‌تواند راه تشخیص مبتلایان به کرونا... (مشاهده کامل پاسخ)

 پاسخ اولیه آنتی بادی IgM تا ۹ روز پس از عفونت اولیه و پاسخ آنتی بادی IgG تا روز ۱۱ به اوج نمی‌رسد البته گزارشی نیز از شروع تولید IgM در روز‌های اولیه و به اوج رسیدن آن طی ۵ روز وجود دارد.

پاسخ IgG دست کم تا ماه‌ها و شاید سال‌ها در بدن قابل شناسایی است و می‌تواند به عنوان معیاری برای سابقه ابتلا به بیماری به کار رود.
 در حال حاضر آزمایش‌های تشخیصی این ویروس مبتنی بر تشخیص RNA هستند و حضور ماده ژنتیکی ویروسی را تشخیص می‌دهند. این آزمایش‌ها قادرند فقط عفونت فعال را در مدت زمان خاصی در طول عفونت...

(مشاهده کامل پاسخ)


در تشخیص بسیاری از بیماری‌های عفونی آنتی بادی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند. آنتی بادی‌ها که به آن ایمونوگلوبولین نیز گفته می‌شود، پروتئین‌های محافظتی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن در پاسخ به وجود یک ماده خارجی به نام آنتی ژن تولید می‌شود. آنتی بادی‌ها که توسط گلبول‌های سفید تخصصی به نام لنفوسیت‌های B (سلول‌های B) تولید می‌شوند، به منظور از بین بردن آنتی ژن ها، آن‌ها را به صورت اختصاصی می‌شناسند و به آن‌ها می‌چسبند.

هنگامی که یک آنتی ژن به سطح سلول B متصل می‌شود، سلول‌های بالغ B بنام سلول‌های...

(مشاهده کامل پاسخ)

 بر اساس دانسته‌های ما از سایر بیماری‌های ویروسی، ابتلا حتى به موارد بی علامت یا خفیف بیماری باعث مصونیت، در برابر عفونت‌های جدید تا مدت‌ها و به صورت بدبینانه حداقل تا مدت زمان یک یا چند ماهه می‌شود. در مورد کووید۱۹ نیز اگر چنین باشد، این افراد می‌توانند انتشار در حال رشد ویروس را کند... (مشاهده کامل پاسخ)


فرضیات اصلی در مورد چگونگی انتقال و انتشار این ویروس کرونا

قطرات تنفسی

اکثر کارشناسان بهداشت عمومی بر این باورند که کرونا از طریق قطرات تنفسی که در حین عطسه یا سرفه کردن با شدت از بدن فرد آلوده خارج می‌شوند، انتشار می‌یابد. این قطرات معمولا به اندازه کافی سنگین هستند تا بلافاصله روی زمین یا سطوح پیرامون بنشینند. اگر این قطرات از طریق دست‌های نشسته‌ای که با سطح آلوده تماس داشته‌اند به دهان، بینی یا چشم کسی که در آن نزدیکی است برسند، عفونت ایجاد می‌شود.

بر همین اساس، سازمان بهداشت جهانی (WHO)...

(مشاهده کامل پاسخ)

دگزامتازون برای درمان بیماران کرونایی موثر است


داروی دگزامتازون  جزو دسته کورتون ها بوده و اصلا بر خلاف اخبار منتشره در فضای مجازی کشنده نیست.


این دارو نقش مهمی در درمان بیماران کرونایی که مشکل تنفسی دارند، داشته و جز پروتکل درمانی قرار گرفته... (مشاهده کامل پاسخ)

به عیادت کرونایی ها نروید !

این کار باعث شیوع هر چه بیشتر بیماری می شود پس توصیه می شود از طریق تلفن، پیامک یا فضاهای مجازی از روند بهبودی فرد مبتلا، آگاه... (مشاهده کامل پاسخ)

ماسک

خیر ورزش با ماسک می تواند به سلامتی بدن آسیب برساند. هنگامی که ماسک زده اید محدودیت های مختلفی در عبور جریان هوا دارید. هرچه هوا کم تر شود بدن اکسیژن کم تری را حین ورزش برای تبدیل گلوکز به انرژی مصرف می کند در نتیجه عملکردتان ضعیف شده و می تواند باعث حمله قلبی شود. به جای ماسک زدن بهتر است فاصله 10 متری با دیگر افراد داشته باشید. افرادی که از تناسب اندام بالایی برخوردارند، در هنگام ورزش کردن با ماسک زودتر خسته می... (مشاهده کامل پاسخ)


 هر آزمایش و تستی به میزان تحمل درد در ما ارتباط دارد، اما افرادی که این تست را انجام داده‌اند بیشتر می‌گویند وارد شدن گوش پاک‌کن نمونه‌گیری به بینی بیشتر حسی عجیب و ناراحت داشته است تا... (مشاهده کامل پاسخ)


آزمایش کووید -۱۹ نیاز به برداشتن نمونه‌ای از ترشحات تمام طول حفرهٔ بینی دارد، یعنی از سوراخ بینی تا جایی که حفرهٔ بینی با پشت گلو تلاقی می‌کند. برای به دست آوردن این ترشحات، متخصص از یک گوش پاک‌کن نازک و انعطاف‌پذیر ۱۵ سانتی استفاده می‌کند که شبیه به گوش پاک‌کن معمولی اما خیلی بلندتر است. متخصص نمونه‌گیر خیلی سریع گوش پاک‌کن را وارد حفرهٔ بینی ‌می‌کند، آن را تا پشت گلو هل می‌دهد و بعد خارج می‌کند و کل این فرایند فقط ۵ ثانیه طول می‌کشد. در طول مسیر، گوش پاک‌کن می‌تواند بافت سینوس را تحریک...

(مشاهده کامل پاسخ)

مبتلایان به بیماری کرونا به هیچ عنوان از ماسک‌های دریچه‌دار یا فیلتردار استفاده نکنند؛ زیرا  این نوع ماسک‌ها باعث انتقال ویروس به بیرون می‌شود و باعث ابتلای اطرافیان فرد بیمار خواهد... (مشاهده کامل پاسخ)

باید‌های استفاده از ماسک
برای استفاده صحیح از ماسک باید به نکات زیر توجه کنید:

_ ضدعفونی کردن دست‌ها قبل از لمس کردن ماسک

_ بررسی ماسک از نظر سلامت

_ عدم فاصله بین ماسک و صورت

_  پرهیز از لمس ماسک

_ پوشاندن کامل دهان، بینی و چانه

_ ضدعفونی کردن دست‌ها قبل از برداشتن ماسک


نکاتی که هنگام برداشتن ماسک از روی صورت باید رعایت کنیم


_  برداشتن ماسک از قسمت بند آن

_ دور کردن ماسک از مقابل صورت

_ قرار دادن ماسک در کیسه تمیز برای استفاده مجدد در صورت اطمینان از سالم بودن آن

_ شستن دست‌ها بعد از برداشتن ماسک


نکاتی...

(مشاهده کامل پاسخ)

دستگاه ونتیلاتور با کپسول اکسیژن متفاوت است و بیمارانی که نوع شدید کرونا را گرفته باشند به دلیل مسائل مختلف به سمت نارسایی تنفسی می‌روند که در این زمان تنفشان به خودی خود و به طور طبیعی انجام نمی‌شود و نیازمند استفاده از دستگاه تنفسی یا ونتیلاتور هستند.

 در چنین حالتی فرد به خوبی نمی تواند صحبت کنند و به خاطر اینکه بتواند لوله دستگاه ونتیلاتور را تحمل کند باید سطح هوشیاری فرد را کم‌ کرد.


افرادی که از دستگاه ونتیلاتور استفاده می کنند غذا به خوبی نمی خورند و جدا کردن آنها از دستگاه به دلیل...

(مشاهده کامل پاسخ)ویروس کرونا همانند ویروس آنفلوانزا حساس به دما است .

تمام سطوح از جمله سطوح پارچه‌ای می‌توانند بر اثر عطسه، سرفه و ترشح قطرات تنفسی بیماران کرونایی، آلوده ‌شوند؛ بنابراین ضدعفونی لباس‌ها یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از بیماری کروناست.

بخار، که در دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد تولید می‌شود، می‌تواند ویروس آنفلوانزا را از بین ببرد؛ مدتهاست که تمیز کردن منسوجات با مواد شوینده و آب بهترین گزینه است. 

بخار از دو طریق ضد عفونی و تمیز کردن کار می‌کند. ضد عفونی کردن باعث از بین رفتن باکتری و ویروس‌ می‌شود،...

(مشاهده کامل پاسخ)


رفتار هزار چهره کرونا/ ویروسی که تمام ارگان های بدن را درگیر می کند


متخصصان هشدار داده‌اند کرونا می‌تواند بیشتر ارگان‌های بدن مانند عروق را درگیر کند و سکته مغزی و علائم عمومی کووید ۱۹ را برای بیمار به همراه داشته باشد.

کرونا در ماه‌های اخیر نشانه‌های مختلفی را از خود به نمایش گذاشته است و متخصصان در این زمینه هشدار داده اند. کرونا می‌تواند بیشتر ارگان‌های بدن مانند عروق را درگیر کند. این روز‌ها با اوج گرفتن بیماری کرونا شاهد رفتار‌های متفاوتی از این ویروس هستیم که بیشتر مردم از این رفتار‌ها...

(مشاهده کامل پاسخ)

ماسک سه لایه معمولی (جراحی)


ماسک زدن مهم است  و کافی است ماسک پارچه‌ای قابل شستشو و ارزان بخرید. استفاده‌ از ماسک‌های فیلتردار برای محیط‌های بیمارستانی است و استفاده از آن در اجتماع غلط است و ضرورت... (مشاهده کامل پاسخ)


مصرف یک دوره کامل ازیترومایسین و جوشانده ی بارهنگ، دمنوش ختمی، جوشانده ی عناب هر 6 ساعت امتحان کنید و خیسانده ی پنیرک در آب سرد به مدت 5 دقیقه و مصرف اویشن و داروهای گرم مثل زوفا و سیاه دانه توصیه... (مشاهده کامل پاسخ)

برای شستن ظروف استفاده شده توسط فرد آلوده به کرونا لازمه که از آب داغ و مایع ظرفشویی استفاده بشه. همچنین هنگام حمل ظروف به آشپزخانه بهتره از دستکش استفاده بشه، اما هنگام شستشوی ظرفها پوشیدن دستکش ضروری نیست به شرطی که پس از اتمام کار، دست‌ها بلافاصله با آب و صابون به خوبی شسته... (مشاهده کامل پاسخ)

وسایل شخصی و سایر وسایل مورد استفاده بیماران مانند ظروف، بالش، تشک، فرش و ... تا زمانی که دوره درمان و آزمایش‌ها برای تشخیص وجود ویروس کرونا ادامه داره (پایان عفونت) نباید مورد استفاده افراد دیگر قرار بگیره.

هنگام تماس با ظروف استفاده شده بیمار، دستکش پوشیده بشه. بهتره تا حد امکان از ظروف یک بار مصرف استفاده بشه و پس از استفاده دور انداخته بشه. برای شستن ظروف معمولی بیماران، از مایع ظرفشویی معمولی و آب داغ استفاده بشه. پس از پایان شستشوی ظروف در صورت عدم استفاده از دستکش، دست‌ها بلافاصله با...

(مشاهده کامل پاسخ)

در فعالیت‌های ورزشی با شدت پایین تا متوسط استفاده از ماسک توصیه میشه.

بهترین توصیه جهت فعالیت‌های ورزشی حفظ فاصله گذاری اجتماعی هست. فاصله گذاری اجتماعی در فعالیت‌های ورزشی هنگام پیاده روی ۵ متر و زمان دویدن ۱۰ متر پیشنهاد میشه.

در فعالیت‌های ورزشی با شدت متوسط تا شدید استفاده از ماسک توصیه نمیشه، اما حفظ فاصله گذاری اجتماعی الزامیه.

در افراد با سابقه بیماری زمینه‌ای مثل بیماری‌های قلبی عروقی، ریوی پیشنهاد میشه که ورزش با شدت پایین و استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی در زمان‌های...

(مشاهده کامل پاسخ)

بیماری که دچار سرفه، بدن درد، ضعف، تب، اختلال بویایی و چشایی شده است احتمالا به کرونا مبتلا شده است سرفه ناشی از بیماری کووید-۱۹ خشک و مداوم است و فرد را دچار تنگی نفس می‌کند.


با پیشروی بیماری در بافت‌های آسیب‌دیده ریه مایع جمع می‌شود و در این شرایط فرد احساس تنگی نفس بیشتری را تجربه می‌کند زیرا بدن قادر به تامین اکسیژن مورد نیاز خود نیست


+ سرفه خشک مشابه با آنچه در بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ مشاهده می‌شود با خلط همراه نیست و معمولا از قسمت پشت گلو آغاز می‌شود همچنین در سرفه خشک مجرای تنفسی باز...

(مشاهده کامل پاسخ)

شایع‌ترین آزمایشی که برای تشخیص عفونت ویروس کرونا به کار میره، آزمایشی که بر اساس نمونه‌برداری از ترشحات پشت بینی است. برای این کار یه سواب پنبه‌ای 15سانتی‌متری رو وارد هردو سوراخ بینی میکنن و برای 15ثانیه حرکتش... (مشاهده کامل پاسخ)


 اتاق مخصوص نمونه گیری کرونا که به تست PCR نیز معروف است. 


دراین اتاق نیزمشخصات فرد مشکوک به کرونا درجدولی درج شده وهمچنین بر لوله آزمایشگاهی که حاوی محلول مخصوص نمونه گیری است این مشخصات ثبت می شود.

 درآنجا برای جمع آوری مقداری ازمخاط و بزاق که درانتهای مجرای بینی و حلق جمع است، ابتدا وسیله ای شبیه به یک گوش پاک کن اما با قدی بسیاربلندتر، را ازمجرای بینی فرد مشکوک وارد می کنند تا از این مجرا به قسمتی از بینی که پشت حلق است برسد. این وسیله را چند مرتبه می چرخانند و سپس آنرا خارج می کنند....

(مشاهده کامل پاسخ)

مطالعات جدید نشان می‌دهد اغلب بیمارانی که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت می‌کنند یا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند، از کمبود ویتامین K رنج می‌برند. 


کووید ۱۹ باعث ایجاد لخته خون و آسیب به فیبرهای ارتجاعی ریه می‌شود. از طرفی ویتامین K کلید تولید پروتئین‌های ضد انعقاد خون است و به همین دلیل نقش مهمی در حفاظت از ریه دارد.


سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کلم کالی و بروکلی و برخی محصولات لبنی منابع غنی ویتامین K محسوب می... (مشاهده کامل پاسخ)


بله  مفید است.


در دو مطالعه انجام گرفته در آمریکا مشخص شد داروی رمدسیویر می‌تواند مدت زمانی  که لازم است بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری باشد را کاهش دهد. 

 استفاده از این دارو برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که بیش از ۱۲ سال دارند، دچار ذات‌الریه شده و به اکسیژن مازاد نیاز دارند، بسیار مفید واقع شده... (مشاهده کامل پاسخ)

مشاغلی از جمله مرزبانی، فعالیت در ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله قطار، بی آر تی، مترو مشاغل آزاد و ... بیشتر در معرض مواجهه با این ویروس کرونا هستند، لذا به این افراد و خانواده هایشان توصیه می‌شود حتما پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، زیرا ابتلای کارگران مذکور به ویروس کرونا و ارتباط آنها با همکاران سبب آلودگی محیط و دیگر افراد می‌شود و این زنجیره چرخه ابتلای افراد به این ویروس را گسترده تر می‌کند لذا به سرپرست ها و کارفرمایان توصیه می شود ایمن سازی را در مکان های سرپوشیده رعایت... (مشاهده کامل پاسخ)

خیربیماری یا اختلالات تیروئید تحت کنترل باشد، کرونا فرد مبتلا را مستعد بیماری نخواهد کرد.خواب کافی، نداشتن استرس، استفاده از مایعات فراوان، داشتن رژیم غذایی متنوع و متعادل، استفاده از پروتئین‌هایی همانند گوشت قرمز و سفید و تخم مرغ و مغزها، لبنیات کم چرب، سبزیجات و میوه جات تازه می‌تواند به میزان قابل توجهی از بار علائم این بیماری بکاهد.

 بیماران مبتلا به تیروئید اگر چنانچه تحت درمان‌های خاص دارویی هستند، ریسک ابتلای بیشتری به کرونا نسبت به افراد عادی جامعه ندارند. آنچه طی ماه‌های گذشته از...

(مشاهده کامل پاسخ)

بله. از نظر تئوری، احتمال انتقال ویروس از طریق گوش در بیماران دارای بیماری مزمن گوش میانی وجود داره. یماران مبتلا به بیماری مزمن گوش میانی مانند پارگی پرده گوش هستند باید مراقبت بیشتری داشته باشند زیرا از نظر تئوری، احتمال انتقال کرونا از طریق گوش در این افراد وجود... (مشاهده کامل پاسخ)

ماسک

 پارچه صد در صد کتان که بافت محکم و فشرده دارد، ماسک خوبی می‌شود. زیرا در سطح میکروسکوپی، الیاف طبیعی کتان نسبت به پارچه‌های مصنوعی، معمولاً ساختار سه بعدی دارند، که نرم‌تر هم هستند. این ساختار سه بعدی می‌تواند موانع بیشتری بر سر راه ذرات مزاحم ایجاد... (مشاهده کامل پاسخ)این ویروس ممکن است از طریق قطرات تنفسی آلوده که حین صحبت، سرفه یا عطسه فرد بیمار در فضای اطراف او پخش شده‌اند، وارد چشم اطرافیان شود.

 در صورت تماس چشم‌ها با دست‌های آلوده، باید آن‌ را با قطره اشک مصنوعی، سرم نمکی «محلول نرمال سالین»، شامپو بچه رقیق شده یا شامپوهای مخصوص شستشوی چشم به خوبی شستشو داد.


+ استفاده از تجهیزات ایمنی مانند عینک و محافظ صورت برای پرسنل مراکز بهداشتی درمانی توصیه شده است، تا مانع انتقال ویروس از طریق چشم‌ها... (مشاهده کامل پاسخ)

بله البته با رعایت پروتکل بهداشتی 

توصیه های بهداشت جهانی:
برای تهیه یا خرید غذاهای آماده از بیرون منزل در ابتدا از شناسایی رستوران‌های تمیز اطمینان حاصل کرده و بعد دستان خود را با آب و صابون بشویید و سپس به تحویل غذا از رستوران مربوطه اقدام کنید.

غذاهای خام ممکن است ناقل ویروس باشند به همین دلیل قبل از خرید حتماً از پخته بودن آن اطمینان حاصل کنید و تا زمان مهار کامل ویروس کرونا از غذاهای کبابی مانند جگر، جوجه‌کباب و غیره استفاده نکنید.

غذاها حتماً با حرارت حداقل ۷۰ درجه پخته شوند و در دمای...

(مشاهده کامل پاسخ)

توصیه شده که مصرف منابع حاوی ویتامین ۶B که در تخم مرغ، مرغ، ماهی، قارچ، حبوبات و آجیل وجود داره، و مصرف غلات کامل سبوس‌دار مثل نان‌های سبوس‌دار حاوی ویتامین‌های گروه B و سلنیوم در برنامه غذایی گنجانده بشه. همچنین روغن مصرفی در این ایام بهتره از نوع روغن‌های گیاهی نظیر کانولا و روغن زیتون باشه که به دلیل داشتن امگا ۳ و ویتامین E مفیده.

در کل ترکیبات ویتامینی A, C, D و سلینیوم و روی نقش بسزایی در کاهش ابتلا به بیماری کرونا ایفا میکنن و در صورت ابتلا هم سیستم ایمنی بدن رو تقویت... (مشاهده کامل پاسخ)


 کودکان می‌توانند ناقل ویروس کووید ۱۹ بوده و این ویروس را به سالمندان و گروه‌های پرخطر انتقال... (مشاهده کامل پاسخ)

‏ماسک "سوپاپ دار" که اشتباها بهش فیلتردار هم میگن، یکطرفه هست و بازدم فرد رو بیرون میده، اگر فردی مبتلا به ‎كرونا باشه ویروس رو به راحتی از ‎ماسك بیرون میده و اطرافیانش رو آلوده میکنه. استفاده از این نوع ماسک برای این افراد میتونه خطرناک باشه و به گسترش بیماری کمک... (مشاهده کامل پاسخ)


در مطالعه‌ای که دانشمندان دانشگاه یوتا انجام دادند متوجه شدند التهاب ناشی از ویروس باعث چسبندگی پلاکت‌ها و در نتیجه لخته شدن خون می‌شود. مطالعات نشان داد بیش از ۳۰ درصد از بیمارانی که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری هستند، از عارضه لختگی خون رنج می‌برند.
ترومبوز هنگامی رخ می‌دهد که لخته‌های خون در شریان‌ها و رگ‌ها ایجاد شده و با مسدود کردن آن‌ها باعث حمله قلبی، سکته مغزی یا آمبولی ریوی می‌شود به گفته محققان یک نفر از سه بیمار کرونایی ممکن است دچار این عارضه شود که البته نقش...

(مشاهده کامل پاسخ)

اخیرا در اطفال مبتلا به کرونا، موارد شدیدی یافت شده که بعضا منجر به مرگ شده اند، والدین حتما این نکات بهداشتی را در رابطه با کودکان رعایت... (مشاهده کامل پاسخ)


اگر در ماشین تنها هستید و کس دیگری همراه شما نیست، نیازی به ماسک زدن نیست. آیا در اتاق نشیمن خانه‌تان ماسک می‌زنید؟ احتمالاً اگر تعمیرکار یا برق‌کار برای کاری به درون خانه آمده باشد، ممکن است این کار را بکنید. اما در اغلب اوقات درون خانه‌تان ماسک نمی‌زنید و همین شیوه را می‌توانید درباره ماسک زدن در ماشین هم به کار... (مشاهده کامل پاسخ)


 افرادی که به دلیل ناراحتی تنفسی و تنگی نفس نمی‌توانند ماسک بزنند، افرادی که سخنرانی می‌کنند و باید صدای خود را به حضار برسانند، کودکان و ارائه دهندگان خدمات... (مشاهده کامل پاسخ)


بی‌اشتهایی، اسهال، تهوع و درد‌های شکمی، ضعف و بی حالی، کهیر، ریزش مو، سکته قلبی، نارسایی کلیه، درگیری کبد و یرقان، از بین رفتن حس بویایی، درد شدید نواحی قلب و علائم مغزی مانند سکته مغزی... (مشاهده کامل پاسخ)


سرفه های کرونایی سرفه هایی خشک و بدون خلط هستند و سرفه خشک راه‌های هوایی را پاک نمی‌کند، بنابراین افراد مبتلا اغلب آن را ناخوشایند توصیف می‌کنند.... (مشاهده کامل پاسخ)


خیر ماسک زدن منجر به کاهش اکسیژن نمی شود و اختلالی در تنفس بیمار ایجاد نمی‌کند.

(مشاهده کامل پاسخ)

بر اساس نتایج تحقیقات جدید محققان هنگ‌کنگ در شرایط آزمایشگاهی و با شبیه‌سازی نور خورشید مشخص شد، افزایش دما موجب کاهش فعالیت کروناویروس جدید شده و این ویروس به مدت ۳۰ دقیقه در دمای ۵۶ درجه سلسیوس و به مدت پنج دقیقه در دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد غیرفعال... (مشاهده کامل پاسخ)


در شرایطی که امکان رعایت فاصله گذاری فیزیکی وجود نداره به خصوص در فضاهای بسته و مکان های شلوغ و پرتردد، توصیه شده که همه مردم اعم از سالمندان، بیماران مبتلا به سرطان و دارای بیماری های مزمن قلبی - ریوی از ماسک استفاده... (مشاهده کامل پاسخ)


بیماری مزمن کلیوی

بیماری مزمن انسداد ریه

چاقی

سیستم ایمنی ضعیف ناشی از پیوند عضو

مشکلات جدی قلبی نظیر نارسایی قلبی، بیماری عروق کرونر یا... (مشاهده کامل پاسخ)ترجیحا از الکل صنعتی برای ضدعفونی استفاده نشود، الکل صنعتی از طریق پوست جذب می‌شود و در طولانی مدت آسیب‌رسان است.

بچه‌ها، سالمندان و افرادی که ژنتیکی زمینه خشکی و حساسیت پوست دارند و همچنین افرادی که مشکل تیروئید دارند، می‌توانند از دستکش، صابون جامد گلیسرین‌دار و شست‌شو با آب ولم با درجه حرارت کم و سپس چرب کردن دست‌ها با کرم‌های مرطوب معمولی، وازلین بچه، روغن‌های بادام، نارگیل و زیتون استفاده... (مشاهده کامل پاسخ)


پژوهشگران موفق شده‌اند ۹۹.۹% کرونای موجود در قطرات معلق در هوا را توسط طول موجی از نور فرابنفش که برای انسان خطرناک نیست از میان ببرند.


+ مهتابی‌های فرابنفش میتوانند به صورت ترکیبی با دیگر روشهای پیشگیری مانند استفاده از ماسک، شستشوی مدام دستها و ... از انتقال کووید ۱۹ جلوگیری... (مشاهده کامل پاسخ)

خطر کرونا برای کودکان را دست کم نگیریم !
مینو محرز عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی: خطر کرونا برای کودکان کمتر از بزرگسالان نیست و تصور مصونیت کودکان از این ویروس اشتباه است. میزان شیوع کرونا در بین کودکان در ماههای گذشته بیشتر نشده اما میزان موارد شناسایی بیشتر شده


همزمان با کرونا شاهد ابتلای کودکان به بیماری کاوازاکی هم در برخی مناطق کشور هستیم که علایم ریوی شبیه کرونا دارد. تلاش و امیدواری ها برای تولید واکسن کرونا زیاد است اما تا تولید این واکسن بیش از یکسال زمان لازم... (مشاهده کامل پاسخ)


 مهمترین علائم کرونا در پوست ضایعاتی شبیه به کهیر، بیماری‌های ویروسی و آبله مرغان است.

 وجود تب در افراد مهم است؛ یعنی اگر فردی به مراکز درمانی مراجعه کند و دارای تب باشد و علائم پوستی داشته باشد، باید به کرونا فکر کند.

اگر فرد تب نداشته باشد اما علائم پوستی داشته باشد شاید خیلی مهم نبوده و مربوط به کرونا... (مشاهده کامل پاسخ)


اگه هم افراد مبتلا و هم افراد سالم ماسک بزنن ریسک ابتلا ۱.۵ درصد خواهد شد.


پس لطفا در بیرون از خونه از ماسک استفاده... (مشاهده کامل پاسخ)

خیر. اگر تصور میکنین که حمام آب گرم در پیشگیری از‌ کرونا موثره باید بدونین که این نظر پایه‌ علمی نداره. دمای طبیعی داخل بدن انسان بین ۳۶.۵ تا ۳۷ درجه باقی میمونه، مستقل از اینکه دمای داخل حمام چقدر باشه. علاوه بر اینکه دوش گرفتن با آب بسیار داغ خودش میتونه مضر باشد و باعث سوختگی... (مشاهده کامل پاسخ)


هنوز که هیچ اطلاعات یا شواهدی مبنی بر اینکه ویروس کرونا میتونه از طریق نیش پشه منتقل بشه اعلام نشده. این ویروس در درجه اول از طریق بزاق دهان یا ترشحات بینی فرد مبتلا به هنگام سرفه یا عطسه منتقل... (مشاهده کامل پاسخ)


خیر. دستگاه ‌های دست‌ خشک‌کن که عموما در سرویس‌های بهداشتی قرار داره، در کشتن ویروس کرونا موثر نیست. چیزی که میتونه ویروس رو از بین ببره، شستن دست با ژل‌های الکلی یا با آب و صابونه. پس از شستشوی دست، میشه با دستمال یا دستگاه دست ‌خشک‌کن‌های گرم، دست رو خشک... (مشاهده کامل پاسخ)


خیر. افراد در هر سنی ممکنه به ویروس کرونا مبتلا بشن، همونطور که در ایران هم حتی کودکان مبتلا شدن؛ اما افراد مسن و افراد دارای سابقه ابتلا به بیماری‌هایی مثل آسم، دیابت و بیماری‌های قلبی در مقابل این ویروس آسیب پذیرتر... (مشاهده کامل پاسخ)


خیر در صورت استفاده شخصی از ماشین و اطمینان از عدم سوار شدن فرد مبتلا به کرونا و رعایت بهداشت فردی توسط سرنشینان، ضدعفونی کردن روزانه ماشین شخصی ضروری نیست. در صورت عدم اطمینان از سوار شدن افراد آلوده لازم است پس از هر سوار و پیاده شدن، سطوح در تماس ضدعفونی... (مشاهده کامل پاسخ)


بلیط آنلاین بخرید، خوراکی نخورید، ماسک بزنید، سیگار نکشید، برای ورود به سالن عجله نکنید و از همه مهمتر دسته جمعی به سینما نرید و فاصله اجتماعی رو رعایت... (مشاهده کامل پاسخ)


بله روسری‌هایی از جنس پنبه محکم بافته شده یا روسری‌هایی که از چندین لایه پارچه (ابریشم، پنبه و دیگر مصنوعات) ساخته شده باشند، می‌تونن محافظت قابل توجهی در برابر انتقال ذرات عفونی در اماکنی که رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی ممکن نیست، ایجاد... (مشاهده کامل پاسخ)

استخر

دسته جمعی شنا نکنید و تا جایی که میشه فاصله مناسب با دیگران داشته باشید، ویروس کرونا از طریق ذرات بسیار ریز عطسه و سرفه منتقل می شود و این خطر زمانی که در جایی شلوغ قرار دارید بیش تر می شود. روی صندلی های اطراف استخر ننشینید و با دست آلوده چیزی نخورید،  اتاق های تعویض لباس، کمدهای لباس ممکن است آلوده باشد یک اسپری ضد عفونی به همراه داشته باشید و ضدعفونی کنید حتما لباس هایتان را درون یک ساک مختص به خود قرار دهید و از آویز کردن آنها در کمد لباس های مشترک خودداری کنید، وسایل شنا خود را در ساحل...

(مشاهده کامل پاسخ)

بله. پژوهش جدید دانشمندان "کالج دانشگاهی لندن"(UCL) نشان می‌دهد که حیوانات می‌توانند منبعی از کروناویروس باشند و این موضوع به موج دوباره ابتلا به کووید- ۱۹ منجر شود. حتی اگر بیماری در انسان‌ها ریشه‌کن شده باشد، حیوانات می‌توانند موجب شیوع دوباره آن... (مشاهده کامل پاسخ)دگزامتازون 

 نوعی استروئید یعنی ماده ای است که عملکرد هورمون های ضد التهاب را تقلید می کند. بدن به طور طبیعی این هورمون ها را می سازد.


این دارو کارآیی سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد.

در مورد مبتلایان به ویروس کوید-۱۹ هم خود این ویروس و هم واکنش بدن برای مقابله با آن باعث التهاب می شود.

در برخی موارد، سیستم دفاعی یا ایمنی بدن بیش از اندازه فعال شده و همین واکنش نیز می تواند به مرگ بیمار منجر شود.

به عبارت دیگر همان واکنشی که طبیعت برای حمله به عوامل عفونت‌زا طراحی کرده خود به سلول های بدن بیمار...

(مشاهده کامل پاسخ)

کشیدن سیفون توالت می‌تواند ویروس کرونا را تا فاصله یک متری به درون هوا پخش کند.


 از آنجایی که ویروس کرونا ممکن دستگاه گوارش را هم مبتلا کند، کشیدن سیفون توالت ممکن است ذرات مایع حاوی ویروس کرونا را تا فاصله یک متری به هوا بفرستد.


 ۴۰ تا ۶۰ درصد از این ذرات ممکن است از کاسه توالت خارج شوند و بر روی سطوح مجاور بنشینند و فرد بعدی که از توالت استفاده می‌کند با لمس کردن آنها آلوده شود


+ شمار بسیاری از افراد روزانه از توالت‌های عمومی استفاده می‌کنند و یک فرد بیمار ممکن است از این طریق باعث سرایت...

(مشاهده کامل پاسخ)

هرگز هنگام ورزش کردن از ماسک استفاده نکنین!


براساس اظهارات محققان دانشگاه هرتفورد شایر، استفاده از ماسک هنگام انجام ورزش‌های سنگین می‌تونه منجر به مرگ افراد بشه هنگامی که ورزش سنگین می‌کنیم، ماهیچه‌های ما اسید لاکتیک تولید می‌کنن که این باعث احساس سوزش شده و سپس به دی اکسید کربن تبدیل و بازدم میشه.


اما اگه دی اکسید کربن توسط ماسک به دام بیفته چه اتفاقی می‌افتهک؟ با حرکت از ورزش متوسط تا سنگین ممکنه در تنفس دوباره، دی اکسید کربن وارد بدن بشه که این امر می‌تونه باعث کاهش عملکرد شناختی و تنفس...

(مشاهده کامل پاسخ)

خیر. نمی توانند عامل بیماری باشند. نتایج تحقیقاتی که انجام شده نشان داده که باکتری‌هایی که بر روی یک صابون جامد ممکن است باقی بمانند باعث ابتلا به عفونت و بیماری نمی... (مشاهده کامل پاسخ)

کرونا معمولا بیشتر سیستم فوقانی تنفسی، یعنی بینی وحلق را درگیر می‌کند و درصد کمی از بیماران هستند که سیستم تنفسی تحتانی، یعنی ریه آنها درگیر می‌شود البته در این درصد کم که سیستم تنفسی تحتانی گرفتار می‌شود، اکثرا بدون علامت هستند یا علائم خفیف... (مشاهده کامل پاسخ)


بهترین ضد عفونی کننده دستها در برابر ویروس کرونا ابتدا شستن دستها با آب و صابون و بعد از آن استفاده از ژل‌های ضد عفونی کننده... (مشاهده کامل پاسخ)


ویروس کرونا در جمعیت‌های متراکم ماندگاری بیشتری دارد و در اماکن عمومی استفاده از ماسک به ویژه برای مبتلایان به ویروس کرونا ضروری است تا از انتقال آلودگی به افراد دیگر جلوگیری... (مشاهده کامل پاسخ)

بیمه بیکاری، فقط مشمولان آسیب دیده از کرونا از اسفند ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ رو تحت پوشش قرار داده. البته ممکنه بعدا این مورد اصلاح... (مشاهده کامل پاسخ)


در بیرون از خانه و محیط های جمعی ماسک بزنین

توصیه میشه حتی ‌الامکان خانه بمونین

حتما خارج از منزل فاصله دو متری خود را با دیگران رعایت کنین

با دیگران دست ندین و تماسی با صورت خود نداشته باشین

دستان خود را به طور مداوم ضدعفونی کنین

تا حد امکان با وسیله عمومی ارتباط نداشته باشین

وسایل پرکاربرد مانند تلفن همراه، کلید و غیره را مدام ضدعفونی کنین

تا حد امکان مهمانی های جمعی برگزار نکنین

تغذیه سالم داشته باشین تا سطح ایمنی بدن رو بالا... (مشاهده کامل پاسخ)

توصیه به بیماران قلبی در روزهای کرونایی !دانشیار قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:بیماری کووید ۱۹ تظاهرات بالینی متغیری دارد، ممکن است فرد مبتلا کاملا بدون علامت بوده، علایم خفیف داشته و یا کاملا بدحال باشد. در همین راستا یکی از تظاهرات این بیماران افزایش انعقادپذیری در عروق است


بیماران قلبی داروهایشان را بواسطه احتمال ابتلای بیشتر و یا افزایش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا قطع نکنند و همه داروها طبق روال قبل مصرف... (مشاهده کامل پاسخ)زمانیکه لباس‌تان را از تن درمی‌آورید، آن را نتکانید. زیرا ممکن است کرونا ویروس بر روی آن باشد و با تکاندن در هوا پخش شود.


اگر کسی خواست با لباس بیرون بر روی مبل بنشیند، بهتر است روی مبل یک پارچه نخی انداخته و یا صبر کنید که پارچه یک روز بماند و یا آن را... (مشاهده کامل پاسخ)


محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران: تاکنون در خصوص ناقل بودن گیاهان شواهدی گزارش نشده است و احتمال این که گیاهان سبب انتقال ویروس کرونا شوند نیز بسیار کم است


البته این موضوع در خصوص گیاهان آپارتمانی و گلدانی است و به سبزیجات خوراکی (خام یا پخته) مربوط... (مشاهده کامل پاسخ)

ویروس کرونا روی سطوح مسی پس از ۴ ساعت از بین میره چون فلز مس خاصیت آنتی باکتریایی داره. DNA یکی از مهم‌ترین اجزای ویروسه و با از بین رفتن اون، ویروس کاملا نابود میشه. پس هنگامی که ویروس کرونا روی فلز مس میاد، یون ‌های این فلز به غشای لیپید ویروس حمله کرده و DNA این ویروس رو از بین... (مشاهده کامل پاسخ)

معمولاً لباس های افرادی که در محیط‌ های عادی حضور دارن، چندان خطرآفرین نیست، لباس این افراد با شستشوی با مواد شوینده معمولی تمیز میشه، اما لباس بیماران کرونایی و پرسنل بیمارستانی و افرادی که در محیط‌ های بهداشتی و درمانی حضور دارن، باید حتماً با مواد ضدعفونی کننده مثل آب و وایتکس گندزدایی... (مشاهده کامل پاسخ)


مهمترین علائم کرونا در پوست ضایعاتی شبیه به کهیر، بیماری‌های ویروسی و آبله مرغانه.

 اگر فرد تب نداشته باشه، اما علائم پوستی داشته باشه شاید خیلی مهم نبوده و مربوط به کرونا... (مشاهده کامل پاسخ)


محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود می‌گویند انتقال کرونا از طریق پنجره‌ خودرو بسیار غیرمتحمل است. در مقابل، توصیه شده است که تا جای ممکن پنجره‌ی خودرو را به منظور حفظ تهویه و جریان هوا باز نگه... (مشاهده کامل پاسخ)


برخی ویژگی‌های بیولوژیک مردان آنان را نسبت به ابتلا به کووید ۱۹ آسیب پذیرتر از زنان می‌کند. از جمله اینکه وجود آنزیم ACE در مردان بیشتر از زنان است که عاملی برای ایجاد عفونت قلمداد می‌شود. همچنین عامل ژنتیک مربوط به کروموزوم اضافی در زنان عامل ایمنی بهتر در زنان است. از طرف دیگر در برخی مطالعات وجود هورمون استروژن در زنان را عاملی برای بهبودی سریع‌تر و کاهش شدت ابتلا در زنان دانسته‌اند. به هر حال شواهد، حاکی از آسیب پذیری بیولوژیک بیشتر مردان در مقابل بیماری کووید_۱۹... (مشاهده کامل پاسخ)در علم بیو تروریسم و سیاست‌های مرتبط با آن هر عامل و انگیزه‌ای که امنیت فردی، اجتماعی و بین‌المللی را با اقدامات ممنوعه در معرض خطر قرار می‌دهد می‌تواند به‌نوعی در حوزه فعالیت‌های تروریستی و بیو تروریسم قرار گیرد؛ اما آیا کرونا ویروس نیز در زمره چنین دسته‌بندی قرار خواهد گرفت؟ با افزایش همه‌گیری این ویروس ناشناخته بازار شایعات درباره تقویت و تغییر این ویروس در برخی از مراکز تحقیقاتی چین که عمدتاً مخفی و سری هستند افزایش یافت و حتی کار به‌جایی رسید که برخی از خبرگزاری‌های بزرگ و بین‌المللی...

(مشاهده کامل پاسخ)

از سال 2015 میلادی دولت چین پروژه‌ای سری را در انستیتوی ویروس‌شناسی خود آغاز می‌کند که چطور بتواند برخی از ویروس‌ها را جهش داده و درواقع جهش ژنتیکی را برای برخی ویروس که دارای ساختار تغییرپذیر هستند فراهم آورند در این مرحله دست‌کاری ویروس‌ها بر اساس یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب‌شده آغاز می‌شود و این پروژه در 4 الی 5 سال گذشته در شهر وهان ادامه داشته است. برخی صاحب‌نظران معتقدند در این مدت ویروس تغییر ژنتیک یافته و قدرت نابودی آن در برابر حیوانات و انسان‌ها چند برابر شده است.

زیست شناسان...

(مشاهده کامل پاسخ)

در این زمینه دیدگاه‌های وجود دارد که همه‌گیر شدن کرونا را به شکلی؛ عدم کنترل و نظارت دولت چین بر روی پروژهای سری و جنگ ویروسی در این کشور بیان کرده‌اند و در این زمینه صحبت‌های جنجالی یکی از دانشمندان چین در رابطه با عدم کنترل و نظارت بر روی آزمایش‌ یکی از انواع ویروس‌ها در انستیتوی ویروس‌شناسی بسیار حائز اهمیت و مهم ارزیابی می شود. بر اساس اطلاعات نه‌چندان مستند؛ دانشمندان و پژوهشگران زیادی در این مرکز به دلیل ابتلا به ویروس از بین رفته‌اند که همچنان از سوی مقامات چینی آمار و ارقام آن به...

(مشاهده کامل پاسخ)

شهرستانی در وضعیت سفید یا کم خطر قرار داره که طی ۲ هفته اخیر هر دو شرط زیر رو داشته باشه.:

شرط یک: متوسط میزان بستری روزانه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، حداکثر ۱ باشه، مثلا در شهرستانی با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر، متوسط روزانه ۲ بیمار بستری. 

شرط دو: متوسط تعداد بستری روزانه حداکثر ۱ باشه، یعنی حداکثر ۱۴ بستری در شهرستان در طول دو هفته شامل موارد مشکوک و قطعی. 

دقت کنین که وضعیت سفید به معنای بدون مخاطره بودن شهرستان... (مشاهده کامل پاسخ)

شهرستانی در وضعیت قرمز یا خطر بالا قرار داره که طی دو هفته اخیر متوسط میزان بستری روزانه آن به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت بالای ۳... (مشاهده کامل پاسخ)


شهرستان‌هایی که سفید یا قرمز نباشن در وضعیت زرد یا خطر متوسط قرار می‌گیرن. مثلا یک شهر با وجود اینکه متوسط میزان بستری روزانه اش به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت کمتر از ۱ هست، اما به خاطر داشتن بیش از ۷ بیمار بستری در طول هفته، شرایط شهر سفید رو نداره و زرد محسوب... (مشاهده کامل پاسخ)


مطالعات جدید نشان می‌دهد اغلب بیمارانی که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت می‌کنند یا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند، از کمبود ویتامین K رنج می‌برند.


کووید ۱۹ باعث ایجاد لخته خون و آسیب به فیبرهای ارتجاعی ریه می‌شود. از طرفی ویتامین K کلید تولید پروتئین‌های ضد انعقاد خون است و به همین دلیل نقش مهمی در حفاظت از ریه دارد


+سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کلم کالی و بروکلی و برخی محصولات لبنی منابع غنی ویتامین K محسوب... (مشاهده کامل پاسخ)


طبق قانون کار و مقررات تامین اجتماعی، کارفرمایان در دوره بیماری و قرنطینه یا بستری شدن کارکنان، تکلیفی برای پرداخت مزد آنها ندارند و پرداخت غرامت مزد این دسته از کارکنان که در مرخصی استعلاجی به سر می برند بر عهده سازمان تامین اجتماعی... (مشاهده کامل پاسخ)

در تحقیقاتی گفته شده افرادی که در ارتفاعات و در سطح پایینی از میزان اکسیژن زندگی می‌کنن، در برابر کروناویروس مقاوم‌تر از افرادی هستن که در سطح دریا زندگی می‌کنن ولی باز هم فکر نمیکنم بشه گفت چه کسی اصلا کرونا نمیگیره! چون حتی اونهایی که یک بار هم مبتلا میشن در صورت جهش ژن این بیماری، باز هم ممکنه مبتلا بشن.

ولی در کل کسانی که مراقب باشن و توصیه های پزشکی و بهداشتی رو رعایت کنن، از رفت و آمدهای غیرضروری خودداری کنن، از ماسک و دستکش استفاده کنن، شستشوی مکرر دست ها رو انجام بدن، دست آلوده رو به...

(مشاهده کامل پاسخ)

قبلا فکر می‌کردند که کرونا عفونت حاد ریوی و تنفسی است، اما با گذشت زمان متوجه شدند که بیشتر مکانیزمی عروقی در همه بدن است از قلب گرفته تا سایر اندام‌های بدن و این خطرناک‌تر است به همین دلیل است که این بیماری سکته‌های قلبی و مغزی ایجاد می‌کند. البته در همه بیماران این اتفاق نمی‌افتد، بلکه برخی نوع معمولی بیماری را می‌گیرند، اما در موارد شدید مکانیزم عملش می‌تواند به صورت ایجاد سکته نیز باشد. در جوانان که عادت به کم‌خونی ندارند، یک دفعه تمام رگ‌های کوچک متورم شده و در برخی از آن‌ها لخته‌های...

(مشاهده کامل پاسخ)

به نظرم تفاوتی نداره، در صورت ورود فرد مبتلا به ویروس کرونا و تنفس در محیط بسته، هر دو کولر به جهت جریان دادن به هوا میتونن باعث انتقال ترشحات تنفسی بشن. پیشنهاد شده که تا حد امکان از وسایل سرمایشی استفاده نکنین و هوای تازه رو به محل حضور افراد وارد... (مشاهده کامل پاسخ)


چون احتمال می‌رود با لمس کردن سطوح آلوده بیشتر، ویروس به نقاط بیشتری منتقل شود. درآوردن نادرست دستکش و کمتر شستن دست‌ها هم به انتقال بیشتر ویروس منجر... (مشاهده کامل پاسخ)


دود کردن اسپند خاصیت ضد عفونی کننده داره و می‌تونه کوتاه و مقطعی مورد استفاده قرار بگیره ولی چون اسپند باعث خشکی مجاری تنفسی می‌شه ممکنه استفاده زیاد از اون برای مقابله با ویروس کرونا خیلی کمک کننده... (مشاهده کامل پاسخ)


همه‌گیری جهانی ویروس کرونا در نبود واکسن موثر تا هنگامی که دست کم ۷۰ درصد جمعیت به ویروس مبتلا نشن و به اون ایمن نشن، پایان نمیپذیره. پس بروز موج دوم یا سوم بیماری گریزناپذیره چرا که هنوز افراد زیادی وجود دارن که به ویروس مبتلا نشدن و نسبت به آن مصونیت ندارن.

موج دوم یا موج سوم شیوع کرونا تعریف کمیتی دقیقی نداره و شیوع مجدد بیماری پس از کاهش ابتدایی در شمار اولیه موارد رو میشه موج دوم یا سوم... (مشاهده کامل پاسخ)


رعایت نظافت شخصی، شست و شوی دست ها به مدت 30 ثانیه و پوشیدن دستکش و گذاشتن ماسک فعلا مهمترین کاریه که انجام... (مشاهده کامل پاسخ)


کرونا از طریق جفت و یا شیر مادر منتقل نمی‌شود، اما مادر آلوده از راه ترشحات تنفسی و بدون رعایت نکات ایمنی ممکن است، نوزادش را به کووید-19 آلوده کند. مادر می‌تواند بعد از تولد به نوزادش شیر بدهد، اما باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کند و زمانی که می‌خواهد نوزاد را بغل کرده و یا به او شیر دهد، از وسایل حفاظت شخصی استفاده کند؛ به طوری که حتما دست‌هایش را بشوید، از ماسک استفاده کند و دستکش دست کند و سپس به نوزادش شیر دهد. شیر مادر مبتلا به کرونا که در حال بهبود و درمان است، می‌تواند اثر...

(مشاهده کامل پاسخ)

گیرنده ویروس برخی بیماری‌های تنفسی تنها در ریه قرار دارد اما گیرنده کروناویروس در نقاط مختلف بدن از جمله در دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی، کلیه ها، قلب و دستگاه عصبی وجود دارد. این ویروس، در هر جا که گیرنده آن وجود دارد می‌تواند قرار بگیرد و عمل کند بنابراین می‌تواند مشکلات دیگری به ویژه عوارض کلیوی را حتی در افراد بدون بیماری زمینه‌ای ایجاد... (مشاهده کامل پاسخ)