چطوری پسر 17 ساله ام را به نماز خواندن تشویق کنم؟ برای نماز خواندن رغبتی نشان نمی دهد و نگران شده ام.

با سلام و درود

بنابر دستور اسلام باید از شش هفت سالگی، کودک را به نماز خواندن تشویق و ترغیب کرد. این نه از این جهت است که کودک در این سن به تکلیف می رسد، بلکه به عنوان آمادگی برای انجام تکالیف در بزرگسالی است. حالا هم دیر نشده است؛...
اولا با زبان نرم و تشویق او را به نماز خواندن ترغیب کنید.
رفتار والدین، تأثیر زیادی در مواجهه فرزندانشان با مسائل دینی دارد. دختر علامه طباطبائی نقل كرده كه پدرمان چنان با مهربانی و لطافت برای نماز صبح صدایمان می كرد كه اگر ما بیدار هم بودیم، باز خودمان را به خواب می زدیم تا او برای بیدار كردن ما بیاید، و از نوازش او لذت می بردیم.
ثانیا سعی کنید در منزل خودتان اهتمام به نماز جدى باشد. اگر عادت بدهید به خودتان كه نماز را حتى المقدور به جماعت و در مسجد بخوانید، همین باب مراوده اى است بین خانواده شما و اهل نماز محل. این بهترین تشویق به نماز است كه جوانان ما با اهل مسجد محشور باشند.
ثالثا سعى كنید رفت و آمد خانوادگى تان را با متدینین با اخلاق بیشتر و بیشتر كنید، و در كنار آن، رفت و آمد با خانواده هاى لاابالى را كم و كمتر كنید. دوستی با اهل تقوا و اخلاق، انسان را به دین و تقوا علاقمند می کند، همانطور که عکس این هم صادق است.
در ضمن، فراموش نفرمایید که تربیت فرزند صبر می خواهد. آیه شریفه قرآن می فرماید: «وَ أْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلاةِ وَ اصْطَبِرْ عَلَيْها» خانواده خود را به نماز فرمان ده؛ و بر انجام آن شكيبا باش‏.(طه/132)
پیروز باشید.

https://l.porsan.ir/DPP1h6yUc
افزودن دیدگاه