پرسان چیه؟

در پرسان به سرعت می توانید به پاسخ سوال هایتان برسید، دیگران را برای رسیدن به پاسخشان کمک کنید و تجربیات خودتان را به اشتراک بگذارید

با سلام و درود

ـ اگر منظورتان این است که آیا روزه برای فرد دیالیزی واجب است یا نه؟ باید گفت: هر کس حال خودش را بهتر تشخیص می دهد. البته بهتر است به پزشک متخصص و متعهد مراجعه و از او نظرخواهی شود. اگر ایشان تشخیص داد که روزه ضرر دارد، روزه واجب نیست. حتی ترس عقلایی ضرر هم کفایت می کند تا روزه واجب نباشد.

برای هر روزی که نتوانست روزه بگیرد، باید یک مد طعام (750 گرم گندم یا ...) به عنوان فدیه به فقیر بدهد.

اگر بیماری به گونه ای بود که تا رمضان سال بعد ادامه داشت و در این بین، بهبودی حاصل نشد و فرصتی برای قضای روزه ها پیش نیامد، روزه ها دیگر قضا ندارند؛ در غیر این صورت، قضای روزه ها نیز لازم است.

ـ اگر هم منظورتان این است که آیا دیالیز کردن باعث باطل شدن روزه می شود یا نه؟ بهتر است نام مرجع تقلیدتان را ذکر فرمایید تا بطور خاص از ایشان استفتاء شود. نظرات و فتاوای مراجع عظام می تواند متفاوت باشد، مثلا آیت الله مکارم می فرمایند: در صورتی که چیزی از خون کم شود، روزه صحیح است، ولی در صورت اضافه کردن چیزی به خون و یا تعویض خون، احتیاط واجب آن است که قضای آن روز را بجا آورد.

پیروز باشید.


https://l.porsan.ir/CwZ2T8fG5
افزودن دیدگاه

تا جایی که اطلاع دارم افرادی که مشکل دیالیز دارن، نباید روزه بگیرن. ولی برای اطمینان، حتما از یک پزشک متخصص هم پیگیری کنین.

https://l.porsan.ir/s60aL4UPc
افزودن دیدگاه
آمار سوال
  • 20 نمایش
  • 0 دنبال کننده
  • 1 هفته پیش پرسیده شده
  • امار بازدید این سوال