پرسان چیه؟

در پرسان به سرعت می توانید به پاسخ سوال هایتان برسید، دیگران را برای رسیدن به پاسخشان کمک کنید و تجربیات خودتان را به اشتراک بگذارید


مواد لازم:

فیله گوساله: ۲۵۰ گرم گوشت در سایز کبابی خرد شده

گردو آسیاب شده: ۱ پیمانه سرخالی

سبزی خورد شده: ۱ پیمانه شامل: تره، گشنیز، جعفری و چوچاق (یک سبزی معطر شمالی)

آب انار ترش: ۳ الی ۴ قاشق سوپخوری

رب انار: ۳ الی ۴ قاشق سوپخوری

پیاز: ۱ عدد

نمک، فلفل و زرچوبه به مقدار لازم


مراحل تهیه گمج کباب گیلانی:

گمج ظرف سفالی مخصوص شمال کشوره و برای پخت خورشت‌های محلی شمالی مثل فسنجان، گمج کباب، باقالی قاتوق و … استفاده میشه. این ظرف در قدیم کاربرد زیادی داشته و هنوز هم مردم گیلان این ظرف را چه برای مصارف آشپزی یا تزیینی استفاده میکنن. غذا در گمج سفالی به آرامی و با خاصیت بهتری پخته میشه و طعم فوق العاده‌ای پیدا میکنه.

ابتدا پیاز رو رنده یا خرد کرده و با کمی روغن تفت میدیم و وقتی سبک شد بهش کمی زرچوبه و فلفل اضافه میکنیم و اجازه میدیم تا پیاز کمی طلایی بشه. بهتره برای پخت این خورشت از گمج استفاده کنین، اما در صورتی که گمج نداشتین میتونین از قابلمه‌های معمولی هم استفاده کنین.

حالا گوشت‌هایی که سایز کبابی بریدیم رو به پیاز اضافه میکنیم و تفتشون میدیم تا تغییر رنگ بدن. بعد سبزی رو اضافه میکنیم و با گوشت تفتش میدیم تا سبزی هم سبک شده و کمی بپزه و بوش هم بلند بشه. استفاده از چوچاق این خورشت رو خیلی خوشمزه میکنه، اما در صورتی که چوچاق موجود نداشتین میتونین حذفش کنین.

حالا گردو آسیاب شده رو هم اضافه کرده و با بقیه مواد مخلوطش میکنیم. بعد نوبت رب انار و آب اناره. اونهارو هم به خورشت اضافه کرده و در حد هم زدن مواد رو با هم تفت میدیم. میتونین از رب انار ملس یا ترش استفاده کنین و در صورتی که آب انار هم موجود نداشتین، میتونین حذفش کنین و فقط رب انار بریزین، اما کمی بیشتر از قبل.

در واقع برای اینکه این خورشت مزه اصیل خودش رو داشته باشه لازمه که از چوچاق و آب انار ترش هم استفاده بشه، اما این دو تا خیلی جا‌ها پیدا نمیشن پس اگه خواستین این غذا رو حتما بچشین میتونین این دو تا رو حذف کنین.

حالا حدود یک لیوان آب به مواد اضافه کنین و اجازه بدین خورشت با دمای خیلی ملایم به آرومی بپزه. آب این خورشت باید خیلی کم و فقط در حد پختن گوشت اضافه بشه، چون گمج کباب غلیظ سرو میشه.

خورشت کم کم تیره‌تر میشه و به روغن میوفته و گوشت هم کم کم میپزه در این مرحله میتونین مزه خورشت رو چک کنین و در صورتی که دوست داشتین چاشنی هاش (رب انار و آب انار) رو افزایش بدین. نمک هم یادتون نره. حالا اجازه بدین تا خورشت کاملا جا بیوفته.

https://l.porsan.ir/iiTYe16cD
افزودن دیدگاه
آمار سوال
  • 10 نمایش
  • 0 دنبال کننده
  • 1 هفته پیش پرسیده شده
  • امار بازدید این سوال