مهریه

تعداد سوال در این برچسب :‌ 15 سوال


اگر دادخواست طلاق غیابی توسط زوج به دادگاه ارائه شود، دادگاه رأی به طلاق خواهد داد. اما نکته ای در این شرایط وجود دارد با این توضیح که تمام حق و حقوق زوجه در رای صادر شده در نظر گرفته می شود. بنابراین زوجه می تواند پس از طلاق غیابی از طرف زوج، مهریه را دریافت نماید. علاوه بر این سایر حق و حقوق زن نیز در رأی در نظر گرفته می‌ شود تا در صورت مطالبه از طرف زوجه پرداخت... (مشاهده کامل پاسخ)

زوج می‌تواند پرداخت مهریه را بصورت اقساطی انجام دهد اما اگر انجام این کار میسر نباشد می‌توان از راه‌های قانونی وارد عمل شد.برای تقسیط مهریه و بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی زوج می‌تواند دادخواست تعدیل اقساط را به دادگاه تقدیم کندو دادگاه با توجه به نرخ تورم بر اساس اعلام مراجع رسمی قانونی کشور یا تغییر در وضعیت معیشت و درآمد محکوم‌علیه نسبت به تعدیل میزان اقساط اقدام... (مشاهده کامل پاسخ)


 در قانون مدنی گفته شده هر چیزی رو که مالیت داشته و قابل تملک نیز باشه، می‌توان مهر قرار داد و به همین دلیل تعیین بیت کوین به عنوان مهریه مشکلی نداره.

 همچنین شرع انتخاب بیت کوین رو ممنوع نکرده و می‌توان به عنوان مهریه انتخاب... (مشاهده کامل پاسخ)

به دلیل آنکه مهریه زن بعد از فوت شوهر، جزو بدهی‌های مرد است که در طول مدت حیات وی، پرداخت نشده است و بر اساس قانون مدنی، پس از فوت وی در صورتی که اموالی از وی به جای مانده باشد، باید مهریه زن از اموال او پرداخت... (مشاهده کامل پاسخ)

مهریه حق طبیعیه یه خانمه ولی متاسفانه تو کشور ما مثل بقیه موقعیت ها که کلا حقوق خانم ها نادیده گرفته میشه این مورد رو هم از همون اول با گفتن جمله معروف و نه چندان خوشایند کی داده و کی گرفته جوری جا انداختن که اصلا هیچ خانمی در حالت عادی هم جرات گفتن اینکه من مهریمو میخوامو هم نداره چون از همون اول خانواده شوهر مهریه رو به صورت پیش فرض یا بهتر بگم به صورت وظیفه از طرف خانم بخشیده شده حساب میکنن و کلا حتی فکر گرفتنش رو هم باید از سرش بیرون کنه چون اگر حرفشو بزنه همه باهاش برخورد میکنن و عملا...

(مشاهده کامل پاسخ)

این قسمت پاسخ شوخیه: این سوال رو اگه آقایون بخوان پاسخ بدن، احتمالا بعضیاشون میگن بله. حتما کار درستیه! :))

ولی در کل، به نظرم این موضوعی هست که خود خانم ها باید در زندگی مشترکشون در این باره تصمیم بگیرن. ممکنه همسر خوبی داشته باشن و با بخشش مهریه، کانون خانواده بیش از پیش گرم تر و صمیمی تر بشه؛ اما در حالت دیگر، اگر همسر خوبی نداشته باشن، ممکنه با این کار، آینده خودشون و زندگیشون رو به خطر بندازن. پس همیشه برای این سوال، یک پاسخ از پیش تعریف شده رو نمیشه در نظر... (مشاهده کامل پاسخ)برای بخشیدن مهریه نیازی به دادگاه نیست. یعنی حتی در صورتی که زن مهریه خود را به وسیله یک دست خط با امضا و اثر انگشت ببخشد، دیگر شوهر تعهدی در پرداخت مهریه ندارد و او می‌تواند در آینده از همین برگ به عنوان مدرک استفاده کند.البته بهتر است برای بخشیدن مهریه به دفاتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کرد و بخشش مهریه را به صورت قانونی به ثبت... (مشاهده کامل پاسخ)


١- ارزش اقتصادی داشته باشه.

۲- مرد باید خودش مالک آن باشه و این که مالکیت آن قابل انتقال به زن باشه.

۳- معلوم و معین باشه؛ معلوم بودن یعنی از لحاظ تعداد، جنس و اوصاف مشخص باشه.

۴- مشروع و قانونی باشه: اموالی که ممنوع و غیر قانونی است را نمیشه  مهریه قرار داد. 

۵- مقدور باشه: یعنی به صورت متعارف همه افراد بتوانند آن را تهیه... (مشاهده کامل پاسخ)


١- ارزش اقتصادی داشته باشد و یا به عبارت دیگر، یا پول باشد و یا بتوان آن را با واحد پول سنجید. مانند: سکه بهار آزادی، زمین، پول، سهام و یا آموزش

۲- مرد باید خودش مالک آن باشد و این که مالکیت آن قابل انتقال به زن باشد. مانند: یک قطعه زمین که در مالکیت مرد است و آن را به زن منتقل می‌کند. اموالی مانند میدان‌ها و خیابان‌ها یا اموال موقوفه را نمی‌توان به عنوان مهر قرار داد. چون مرد مالک آن‌ها نیست و اگر هم باشد قابل انتقال به غیر نیست.

۳- معلوم و معین باشد؛ معلوم بودن یعنی از لحاظ تعداد، جنس و...

(مشاهده کامل پاسخ)

برای پاسخ به این سوال دو حالت وجود دارد:


در حالت اول زمانی است که زوجه در رابطه با مهریه، ما فی الذمه زوج را ابراء می کند به این معنی که از نظر من تو دیگر وظیفه ای برای پرداخت مهریه نخواهی داشت که این کار باعث می شود تا تکلیف شوهر در پرداخت مهر به طور کلی ساقط شود که در این حالت زن حق مطالبه مطالبه مهریه را نخواهد داشت.

در حالت دوم زمانی که است که زوجه مهریه خود را در قبال طلاق می بخشد. بخشش مهریه در طلاق های خلع و مبارات انجام می شود. خلع و مبارات دو نوع طلاق توافقی در حقوق اسلامی است که زن...

(مشاهده کامل پاسخ)